Hypoteční trh nerozhýbal ani konkurenční boj bank

Názor
Komerční banky stále marně bojují s následky opakovaných restrikcí České národní banky (ČNB) týkajících se poskytování hypotečních úvěrů. Celý trh zůstává výrazně pod úrovní z loňského roku a nic na tom nemění ani ostrý konkurenční boj o poslední klienty.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Přestože průměrná hypoteční sazba klesá už pátý měsíc v řadě a podle aktuálních dat ukazatele Fincetrum Hypoindex dosáhla v červnu hodnoty 2,76 procenta, ani to nevzkřísilo paralyzovaný hypoteční trh. Za celé letošní pololetí si lidé na hypotékách půjčili už celkem 83,6 miliardy korun, což představuje meziroční propad o pětinu (20,2 procenta).

Jasným viníkem tohoto stavu jsou centrální bankéři a jejich nesmyslné zásahy do fungujícího trhu. Po makroekonomických hrátkách s neúměrně protahovaným oslabováním koruny se pustili do destrukce komerčních půjček na bydlení. Pokud bylo jejich plánem odstřihnout velkou část lidí od vlastního bydlení, tak se jim to bohužel podařilo. Poškozenými jsou hlavně domácnosti, které už na hypotéku nedosáhnou. Jde o tisíce domácností a tedy desítky tisíc lidí.

Přesně to dokládají právě aktuální čísla z hypotečního trhu. Zatímco loni se v prvním pololetí uzavřelo celkem 49 tisíc hypoték, letos jich banky sjednaly jen 36 874. Jen letos se tak nedostalo už na více než 12 000 potenciálních klientů.

PSALI JSME:
Propad hypotečního trhu a nekoncepční zásahy centrálních bankéřů

Východiska z této tristní situace jsou dvě: Krátkodobé a dlouhodobé. Za prvé by měla centrální banka okamžitě opustit pomýlenou politiku vměšování se do obchodního vztahu mezi komerční bankou a klientem a zrušit svá destruktivní nařízení týkající se hypoték.

České banky mají sofistikované systémy, jak ohodnotit žadatele o úvěr, což vede k tomu, že mají jeden z nejmenších podílů úvěrů v selhání z celé EU. Zcela nesmyslná je v tomto světla snaha získat tyto pravomoci ze zákona. Kam by posílení pravomocí ČNB vedlo, vidíme nyní až moc jasně.

Podstatnějším způsobem, jak zvýšit dostupnost vlastního bydlení, je odblokovat zaseknutý proces povolování nových staveb a umožnit co nejrychlejší a rozsáhlou bytovou výstavbu. Jen v Praze na povolení čekají desítky tisíc nových bytů, mnohé už dlouhé roky. Jejich příliv na trh zcela jistě povede k tomu, že se opět objeví cenově dostupné byty levnější než sto tisíc korun za metr čtvereční.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky dále zlevňují. Nahrávají tomu obchodní války i hrozba tvrdého brexitu

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Inflace výrazně zrychluje

Růst spotřebitelských cen v listopadu překonal očekávání. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 %, a to především v důsledku rychlého zdražování potravin. Ty si jen v tomto měsíci připsaly 1,2 % a oproti stejnému měsíci …

Pečení vánočního cukroví se letos prodraží

Pečení vánočního cukroví se letos prodraží. Ceny mouky a cukru raketově vzrostly. Obchodníci využívají zvýšené poptávky v adventním čase a navyšují ceny zboží a služeb. Rostoucí mzdy v soukromém sektoru, platy ve …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru