„Hypoteční turistika“ se od září přestane vyplácet

Názor
Dražší hypotéky uzavřené v posledních letech bude nyní možné velmi výhodně refinancovat. Zájemci ale mají čas jen do září. Česká národní banka (ČNB) totiž pokračuje se snižováním svých úrokových sazeb.
Domácnosti, které si zafixovaly dražší hypotéky v letech 2022 a 2023, letos mohou získat i o několik procentních bodů nižší úrokové sazby a splácet o tisíce korun měsíčně méně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tzv. hypoteční turistika se však od září přestane vyplácet, protože podle již schválené zákonné úpravy budou banky moci za předčasné splacení hypotéky požadovat až jedno procento z nesplacené jistiny úvěru. Nejrozumnější proto je, začít se již nyní poohlížet po výhodnější hypotéce, a vzhledem k očekávanému dalšímu poklesu úrokových sazeb zvolit fixaci na kratší období, tedy rok až tři.

Ještě v prosinci minulého roku činila průměrná výše úrokových sazeb hypoték 6,02 procenta. Domácnosti, které si zafixovaly dražší hypotéky v letech 2022 a 2023, tak letos mohou získat i o několik procentních bodů nižší úrokové sazby neboli splácet o tisíce korun měsíčně méně.

Nejvýhodnější nabídku na refinancování hypotéky v současné době nabízí Moneta, a to sazbu ve výši 4,29 procent při uzavření pojištění schopnosti splácet, a bez něj 4,49 procent. Ostatní banky se již chystají dorovnávat. K tomu podle našich analytiků přispívá také růst mezd, který se nyní nominálně pohybuje kolem šesti procent a je tedy vyšší než růst cen nemovitostí.

Autor je produktový specialista společnosti Ušetřeno.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální bankéři pokračují ve snižování sazeb, hypoteční trh reaguje oživením

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB