Inflace nakonec zrychlila výrazně méně, než jsme čekali

Názor
Tuzemská inflace v červenci překvapila tím, že nadále zpomalovala. Meziměsíční růst spotřebitelských cen se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) snížil z 1,6 procenta na 1,3 procenta, po sezonním očištění pak z 1,4 procenta na 1,2 procenta.
Nejvíce k meziměsíční inflaci přispívala oblast rekreace a kultury, kde se projevil sezónní efekt vyšších cen dovolených. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překvapení je to především proto, že podle již zveřejněných ceníků jednotlivých distributorů energií došlo od července k výraznému zdražení elektřiny a plynu pro konečné spotřebitele. Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ však cena energií vzrostla meziměsíčně v průměru pouze o 1,6 procenta, což bylo dokonce méně, než měsíc před tím (růst o 2,1 %, pozn. aut.).

Nejvíce k meziměsíční inflaci přispívala oblast rekreace a kultury, kde se projevil sezónní efekt vyšších cen dovolených (příspěvek +0,4 procentního bodu). Další v pořadí byly potraviny a náklady spojené s bydlením (shodný příspěvek ve výši +0,3 pb).

Meziroční inflace, která zrychlila na 17,5 procenta, tak skončila výrazně pod naším odhadem i prognózou centrální banky. My jsme předpovídali nárůst meziroční inflace z červnových 17,2 procenta na 19,3 procenta v červenci, zatímco Česká národní banka čekala 18,8 procenta.

PSALI JSME:
Inflace dál roste na 17,5 %

Konsensus analytiků byl však nižší, když činil 17,9 procenta. Náklady spojené s bydlením (včetně energií) tvořily i nadále zhruba třetinu meziroční inflace, jejich dynamika se však zvýšila jen nepatrně, z 22,8 procenta na 23,1 procenta. Růst cen energií zrychlil v průměru z 36,7 procenta na 38,9 procenta. To je nicméně pouze zlomek strmého nárůstu cen na velkoobchodních trzích.

Podle nás je otázkou času, kdy se nové ceníky distributorů a vysoké velkoobchodní ceny energií projeví ve spotřebitelské inflaci. Načasování je však nejasné s ohledem na to, že neznáme způsob, jakým ČSÚ nové ceníky distributorů zohledňuje ve svých statistikách.

Jak ukazuje dnes zveřejněný údaj, tak průsak vyšších cen energií do inflace bude pravděpodobně o dost pozvolnější, než jsme původně čekali. I tak by však měla meziroční inflace v dalších měsících zrychlovat až do blízkosti 20 procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB