Inflace nakonec zrychlila výrazně méně, než jsme čekali

Názor
Tuzemská inflace v červenci překvapila tím, že nadále zpomalovala. Meziměsíční růst spotřebitelských cen se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) snížil z 1,6 procenta na 1,3 procenta, po sezonním očištění pak z 1,4 procenta na 1,2 procenta.
Nejvíce k meziměsíční inflaci přispívala oblast rekreace a kultury, kde se projevil sezónní efekt vyšších cen dovolených. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překvapení je to především proto, že podle již zveřejněných ceníků jednotlivých distributorů energií došlo od července k výraznému zdražení elektřiny a plynu pro konečné spotřebitele. Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ však cena energií vzrostla meziměsíčně v průměru pouze o 1,6 procenta, což bylo dokonce méně, než měsíc před tím (růst o 2,1 %, pozn. aut.).

Nejvíce k meziměsíční inflaci přispívala oblast rekreace a kultury, kde se projevil sezónní efekt vyšších cen dovolených (příspěvek +0,4 procentního bodu). Další v pořadí byly potraviny a náklady spojené s bydlením (shodný příspěvek ve výši +0,3 pb).

Meziroční inflace, která zrychlila na 17,5 procenta, tak skončila výrazně pod naším odhadem i prognózou centrální banky. My jsme předpovídali nárůst meziroční inflace z červnových 17,2 procenta na 19,3 procenta v červenci, zatímco Česká národní banka čekala 18,8 procenta.

PSALI JSME:
Inflace dál roste na 17,5 %

Konsensus analytiků byl však nižší, když činil 17,9 procenta. Náklady spojené s bydlením (včetně energií) tvořily i nadále zhruba třetinu meziroční inflace, jejich dynamika se však zvýšila jen nepatrně, z 22,8 procenta na 23,1 procenta. Růst cen energií zrychlil v průměru z 36,7 procenta na 38,9 procenta. To je nicméně pouze zlomek strmého nárůstu cen na velkoobchodních trzích.

Podle nás je otázkou času, kdy se nové ceníky distributorů a vysoké velkoobchodní ceny energií projeví ve spotřebitelské inflaci. Načasování je však nejasné s ohledem na to, že neznáme způsob, jakým ČSÚ nové ceníky distributorů zohledňuje ve svých statistikách.

Jak ukazuje dnes zveřejněný údaj, tak průsak vyšších cen energií do inflace bude pravděpodobně o dost pozvolnější, než jsme původně čekali. I tak by však měla meziroční inflace v dalších měsících zrychlovat až do blízkosti 20 procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB