Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Názor
Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal 17,9 procenta. Meziměsíčně inflace dosáhla 1,3 procenta, trh přitom čekal až 2,9 procenta, v konsensu 1,6 procenta.
Inflace v Česku v červenci po dlouhé době zaostala za prognózami. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziměsíční růst cen pohánělo zejména markantní zdražení dovolených, o 23 procent v porovnání s červnem. Silný růst cen dovolených odráží skutečnost, že Češi na nich letos rozhodně nešetří.

I když si uvědomují pokles kupní síly způsobený inflací a obávají se své vlastní finanční budoucnosti nejvíce v historii sledování od roku 2003, zahraniční dovolenou si velmi často odepřít nedokázali. I kvůli dvouletému půstu, jejž způsobila pandemie, resp. s ní související restrikce, které turistické cestování znesnadnily, ba znemožnily.

PSALI JSME:
Inflace dál roste na 17,5 %

Nakonec se tedy nenaplnily nejčernější expertní odhady, podle nichž měla inflace meziměsíčně přidat až takřka tři procenta. Růst cen energií mezi červnem a červencem totiž nebyl tak vydatný, aby takový meziměsíční nárůst způsobil.

Meziročně pak inflace zrychlila, i když méně, než se obecně čekalo, zejména kvůli zdražení potravin, hlavně masa, sýrů a olejů. Výrazně, ovšem víceméně v souladu so čekáváním, narostly meziročně ceny energií, třeba plynu o takřka 60 procent. Zatímco v červnu činila inflace 17,2, nyní tedy 17,5 procenta. Nejvyšší expertní odhady přitom počítaly s meziroční inflací 19,3 procenta.

V příštích dvou měsících by tak inflace v meziročním vyjádření mohla zůstat pod psychologickou úrovní dvaceti procent, i když nová prognóza ČNB počítá s jejím zářijovým růstem nad tuto úroveň. To je příznivá zpráva pro současnou bankovní radu ČNB.

PSALI JSME:
Inflační vlna nepolevuje

Zvyšuje se totiž pravděpodobnost, že by už letos nemusela být razancí inflace dotlačena k zvednutí základní úrokové sazby nad úroveň sedmi procent. Mohla by pak argumentovat, že inflační tlaky jsou skutečně převážně dovážené, když inflace v porovnání s očekáváním zmírňuje i při stabilizaci úroků.

Inflace by se v posledních třech měsících letošního roku měla stabilizovat na úrovni pod dvaceti procenty, v příštím roce pak začít postupně citelněji zmírňovat. Za celý letošní rok vykáže inflace průměrné nejpravděpodobněji celoroční tempo 16,5 procenta. Příští rok pak zhruba 11 procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace opět výrazně vzrostla na úroveň 17,2 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB