Inflace v Česku dále výrazně klesá

Analýza
Jaká byla únorová inflace? Oficiální číslo se dozvíme v pondělí. Česká národní banka (ČNB) prognózuje, ovšem ve více než měsíc staré prognóze, že by měla činit v meziročním vyjádření 2,8 procenta. Pravděpodobně však bude nižší.
Obchodní řetězce konečně začínají promítat do svých cen kolaps cen zemědělců. V únoru byla inflace v ČR podle všeho šestá nejnižší v EU – pouze 2,1 procenta –, takže nižší ji měly pouze Lotyšsko, Itálie, Litva, Dánsko a Finsko. Ilustrační foto: FAEI.cz

Analytici oslovení agenturou Bloomberg počítají ve střední hodnotě svých aktuálních odhadů s údajem 2,1 procenta. To by tedy znamenalo další zpomalení inflace – nejen v porovnání s loňskými a předloňskými čísly, leč též v porovnání s lednovým údajem 2,3 procenta. Šlo by o nejnižší inflaci za období od února 2021.

Odhady analytiků se pohybují v rozmezí od 1,8 procenta do 2,4 procenta. Pokud by inflace nakonec činila jen 1,8 procenta, což je nejnižší odhad, odhad expertů Komerční banky, byla by nejnižší za celé období dokonce od března 2018.

Českou inflaci v únoru evidentně snižovalo to, že prodejci potravin v čele s řetězci konečně začali alespoň částečně promítat historicky zcela se vymykající zlevnění zemědělců, prakticky dvacetiprocentní, do koncových cen. Přitom ceny energií zřejmě stagnovaly, stejně jako ceny oděvů, obuvi nebo vybavení domácností.

PSALI JSME:
Česko už konečně není „inflační looser“

Ale i pokud bude inflace v Česku 2,1procentní, bude nižší než na Slovensku (nynější údaj Eurostatu k meziroční inflaci, byť podle jiné metodiky, je 3,7 %, pozn. aut.), v Rakousku (Eurostat má za únor 4,2 %), v Polsku (odhad trhu dle Bloombergu je 3,2 %) i než v Maďarsku (tam již únorová inflace byla zveřejněna, činí 3,7 %).

V Německu je únorová inflace podle tamních statistiků 2,5 procenta a podle údaje Eurostatu 2,7 procenta. Je tedy velmi pravděpodobné – takřka hraničící s jistotou –, že inflace bude v Česku za únor v mezinárodním srovnání nižší než ve všech uvedených, okolních zemích.

V celé eurozóně byla únorová inflace 2,6 procenta, jak plyne z aktuálních údajů Eurostatu. Inflace v ČR by tak měla být nižší i než inflace v celé eurozóně. Pokud bude inflace v Česku 2,1 procenta, bude podle všeho šestá nejnižší v celé EU. Nižší ji v únoru měly zřejmě jen Lotyšsko, Itálie, Litva, Dánsko a Finsko. Celoročně by inflace v Česku měla činit 2,2 procenta. Byla by tak v rámci EU podprůměrná i z celoročního pohledu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflační roky končí

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud máme skoro nejdražší potraviny a energie v celé Evropě tak logicky už nemají kam zdražovat a inflace je nižší.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB