Inflace v eurozóně v březnu klesla výrazněji

Inflace v eurozóně v březnu klesla výrazněji, než očekával trh. Celková meziroční inflace zpomalila z únorových 2,6 na 2,4 Inflace v eurozóně v březnu klesla výrazněji, než očekával trh. Celková meziroční inflace zpomalila z únorových 2,6 % na 2,4 % procenta (vs. konsensus 2,5 %, pozn. aut.) a o desetinu nižší byla oproti konsensu i ta jádrová, která klesla na 2,9 procenta.
V příštím týdnu by na zasedání Evropské centrální banky ke změně úrokových sazeb nemělo dojít. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jádrovou složku udržuje zvýšenou rychlý růst cen služeb, který již pátý měsíc v řadě setrval poblíž čtyř procent meziročně. Celkově ale příznivý dezinflační trend upevnil sázky investorů na první snížení sazeb v červnu. Na zasedání Evropské centrální banky (ECB) v příštím týdnu by tak nemělo dojít ke změně úrokových sazeb, zřejmě ale nabídne signály ohledně další trajektorie úrokových sazeb.

Vyjádření centrálních bankéřů v posledních týdnech ale již víceméně signalizovala první snížení sazeb v červnu. Podle nás však do té doby mohou data vyznívat spíše proinflačním směrem, zejména v případě růstu mezd a oživení ekonomické aktivity.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB