Insolvenční šmejdi si patrně našli nový byznys: za peníze radí dlužníkům, jak se vyhnout placení dluhů. Uvádí je ale v omyl

Množí se případy, kdy samozvaní specialisté na oddlužení za poplatky radí dlužníkům, jak se vyhnout splácení závazků. Doporučují jim, aby se odvolali u finančního arbitra, či soudu na to, že si věřitel neprověřil jejich schopnost splatit půjčku. V drtivé většině případů to ale není oprávněná námitka, a dlužníkům jen narostou dluhy o poplatky a penále. Navíc riskují, že pokud se ukáže, že věřiteli zatajili nebo zkreslili informace v žádosti o půjčku, budou stíhání pro podvod.

Řada rádoby dluhových poradců přišla o byznys poté, co novela insolvenčního zákona z července 2017 povolila vypracovávat návrhy na oddlužení pouze odborníkům. Někteří z jich se ale snaží nadále „radit“ za peníze lidem v dluhové pasti. Nabádají je, aby zpochybnili dodržení některých povinností poskytovatele půjčky. Nebo aby co nejdéle procesně komplikovali snahu věřitelů o vymožení pohledávek a snažili se získat čas do platnosti nového insolvenčního zákona, který je zatím ve schvalovacím procesu.

„Někteří dlužníci, se kterými jednáme, se odvolávají na ustanovení nového zákona o spotřebitelských úvěrech a tvrdí, že mají odborné právní zastoupení. Domníváme se, že mají informace ze stejného, nebo podobného zdroje, protože v e-mailech se objevují ustálené formulace s citací paragrafů o povinnostech poskytovatele posoudit úvěruschopnost spotřebitele a o důsledcích jejich porušení,“ popsal námitky neplatičů Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem. Podle jeho slov se taková odvolání objevují v řádech desítek měsíčně. V mimosoudní fázi se inkaso pohledávek v takových případech přeruší a jejich o oprávněnosti musí následně rozhodnout soud.

„Soudy skutečně v pár případech uznaly dlužníkovu stížnost na to, že si poskytovatel dostatečně neprověřil jejich schopnost splácet. Ovšem verdikt vždy zněl, že dlužník nemusí platit úroky a případné penále, ale vypůjčené peníze vrátit musí. Pokud tedy poradci předluženým nešťastníkům slibují, že nebudou muset nic platit, uvádí je v krutý omyl,“ vysvětluje Jakub Zetek, jaké mají oběti šmejdů vyhlídky, že vyváznou z placení dluhů. Nejen, že se nezbaví jistiny dluhu, ale pravděpodobně jim narostou výdaje o poplatky šmejdům, penále z prodlení a možné další náklady vzniklé oddalováním řešení problému.

Zetek také varoval před přílišným optimismem, se kterým očekávají dlužníci přijetí nového insolvenčního zákona. „Novela se v podstatě příliš neliší od současného stavu. Pro vstup do oddlužení zůstává pravidlo splatit za pět let minimálně 30 procent dluhu, což je podmínka, kterou extrémně předlužení lidé s nízkými příjmy nejsou schopni splnit. Na avizované výjimky povolené soudem bych se nespoléhal, protože ty jsou de facto možné již dnes“ zhodnotil možnosti oddlužení, které přinese novela zákona, Jakub Zetek.

Před novelou insolvenčního zákona z července 2017 nabízeli různí samozvaní specialisté na oddlužení své služby lidem, kteří měli často vícečetné exekuce a splácení řešili dalšími půjčkami. Slibovali jim, že je zbaví všech exekucí a závazků prostřednictvím osobního bankrotu, a za službu si nechali dobře zaplatit. Ovšem jejich žádosti o oddlužení většinou u soudu neuspěly, protože dlužník vůbec nesplňoval podmínky pro insolvenci a návrhy byly plné formálních chyb a nedostatků.

Novela striktně určila subjekty, které mohou posoudit dlužníkovu situaci a podat u soudu návrh na osobní bankrot. Cílem úpravy bylo eliminovat ty návrhy na oddlužení, které neměly šanci na schválení soudem a také ochránit dlužníky před lichvářskými platbami poskytovatelům poradenských služeb. Kromě advokátů, notářů, soudních exekutorů a insolvenčních správců mohou návrhy zpracovávat akreditované občanské poradny, které to dělají zdarma.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Tipy na dárky, které pomáhají. Jaké jsou mezi Čechy nejoblíbenější?

Dárky, které pomáhají potřebným, jsou mezi Čechy čím dál tím oblíbenější. Nabízí totiž netradiční způsob, jak obdarovat blízké a zároveň udělat dobrý skutek. Koupí dárkového certifikátu lidé ročně přispějí až statisíce korun na pomoc lidem v nouzi doma i v zahraničí.

Zaměstnanci Sberbank splnili více než 300 vánočních přání

Zaměstnanci Sberbank plní vánoční přání dětem a seniorům. Klientům domovů seniorů či dětem pobývajícím v dětských domech nakoupili přes 300 dárků, o které si napsali Ježíškovi. Na Štědrý večer si tak ti mladší rozbalí vytouženou panenku, auto na ovládání, dřevěné kostky nebo stavebnici, ti starší pak pěknou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru