Jednoduchý trik, jak za dálniční známku ušetřit 800 korun

Ceny dálničních známek se mění, namísto ročního kupónu za 1 500 korun se bude nově od března 2024 platit 2 300 korun. Existuje ale jednoduchý trik, jak aspoň část řidičů mohou celý rok jezdit po dálnicích ještě za původní cenu a ušetřit 800 korun. Stačí si koupit známku s předstihem, jak ostatně redakci FAEI.cz potvrdilo i ministerstvo dopravy.
Ceny dálničních známek se budou od příštího roku valorizovat každoročně. Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy

Vedle celoročního kupónu se od března 2024 mění i ceny krátkodobých vinět. Měsíční vyjde na 430 korun (původně 440 Kč, pozn. aut.) a desetidenní na 270 korun (původně 310 Kč). Nově se rovněž zavádí jednodenní známka za 200 korun.

„Národní ekonomická rada vlády navrhla ve svých doporučeních zdražit roční dálniční známku z 1 500 korun na 3 000. Vláda se nakonec rozhodla od března 2024 zvýšit cenu roční známky na 2 300 korun, což odpovídá inflaci za deset let, kdy se poplatek neměnil,“ vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Zvýhodněnou cenu mají vozidla na zemní plyn nebo biometan (celoroční 1 150 Kč, měsíční 210 Kč, desetidenní 130 Kč a jednodenní 100 Kč) a také hybridy s emisemi CO2 do 50 gramů na kilometr (roční 570 Kč, měsíční 100 Kč, desetidenní 60 Kč a denní 50 Kč). Elektromobily mají stále jízdu po dálnicích zadarmo.

Miliardové výnosy

Kupka uvedl, že veškeré peníze z dálničních známek vrací do výstavby a údržby dálnic. Podle státního podniku Cendis, který má systém elektronických známek na starosti, zaplatili řidiči v České republice za dálniční známky za první tři čtvrtletí roku 2023 více než 5,2 miliardy korun. Vzrostl také celkový počet prodaných vinět, a to o deset procent na asi 6,66 milionu kusů.

PSALI JSME:
Konsolidační balíček přinese zdražení pro všechny

Podle platných pravidel směrnice Euroviněta mají členské země Evropské unie povinnost se od března 2024 řídit při stanovení cen časových poplatků povinným stropem, který se vypočítává procentuálně vůči ročnímu poplatku. Měsíční známka tak musí být maximálně do 19 procent ročního poplatku, desetidenní do 12 procent a denní známka ve výši devíti procent té roční.

Proto krátkodobé kupóny zlevňují. „Kdybychom chtěli udržet stávající ceny krátkodobých poplatků, museli bychom roční sazbu zvednout ještě výše, k tomuto jsme však nepřistoupili,“ poznamenal ministr Kupka.

Jak ušetřit

Nejvíce se prodává ročních dálničních známek, které od března podraží o 800 korun. Nemálo šoférů si ale může pořídit ještě vinětu za původní cenu 1 500 korun. Stačí k tomu jednoduchá metoda – koupit si elektronickou známku s předstihem.

Do 31. prosince 2023 je možné platnost elektronické dálniční známky odložit až o 90 dní. Rok 2024 je přestupný, takže bude 29. únor. Pokud si někdo koupí vinětu poslední den roku za původní cenu 1 500 korun, bude si moct její platnost odložit až na 30. března, kdy už bude platit nová cena 2 300 korun.

PSALI JSME:
V Česku se začíná stavět první soukromá dálnice. Co to znamená pro běžného řidiče?

Od ledna 2024 se možnost odložit začátek platnosti dálniční známky už jen o třicet dnů. Stále ale bude možné si koupit „drahou“ dálniční známku koupit za „levnou“ cenu. Důležité samozřejmě je, kdy konkrétnímu autu vyprší platnost původní známky. Vydělat mohou jen ti, kterým vyprší v prvních třech měsících roku 2024.

Ostatní mají smůlu. Když někdo potřebuje novou dálniční známku například od května, bude si muset připlatit už nyní. Ostatní šoféry to čeká až za rok. Je ale možné, že zaplatí ještě více než 2 300 korun. Ministerstvo dopravy totiž připravilo mechanismus pravidelné valorizace, který začne platit od ledna 2025.

Zohledňovat bude nejen meziroční přírůstek nových dálničních kilometrů, ale také meziroční vývoj spotřebitelských cen podle zjištění Českého statistického úřadu. O kolik si řidiči za dálniční známku připlatí, zveřejní ministerstvo vždy nejpozději do konce listopadu.

PSALI JSME:
Stát na dostavbě dálnice D4 ušetří až šest miliard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Která ojetá auta se prodávají nejrychleji?

Hyundai, Honda, Dacia. Takové je pořadí nejrychleji se prodávajících ojetých vozů v loňském roce podle údajů, které redakci FAEI.cz poskytla společnost Cebia zabývající se prověřováním historie ojetých aut. Mezi …

Co by Čechy motivovalo k pořízení elektroauta?

Co by dnes Čechy motivovalo k pořízení elektromobilu? Pro téměř 72 procent řidičů by to byla vyšší dojezdová vzdálenost, pro 70 procent nižší provozní náklady, zjistila společnosti Raiffeisen – Leasing v loňském …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB