„Konsolidační balíček dostal zelenou. Úpravy, které s sebou přináší, se dotknou takřka všech,“ sdělil o víkendu redakci FAEI.cz partner poradenské skupiny V4 Group a daňový poradce Michal Jelínek. Odborná veřejnost se podle jeho názoru ke konsolidačnímu balíčku staví spíše kriticky. Podle Jelínka jsou totiž vládou navržená opatření nedostatečná.
„Balíček se skládá z celá řady dílčích změn. Ačkoliv žádná z navržených úprav v daňových zákonech není vyloženě špatně, jako celek bohužel příliš nefungují,“ vysvětlil Jelínek. „Česká republika má třicet let starý a nesčetněkrát novelizovaný zákon o daních z příjmů. Vláda měla místo další novelizace přijít s kompletně novým zákonem, který by daňový systém zjednodušil a zpřehlednil,“ dodal.
Hlavní změny v daňovém systému se týkají dvou nových sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) místo dosavadních tří, zvýšení daně z nemovitosti a zrušení některých daňových výjimek. Základní sazba 21 procent zůstává a k tomu se přidá sazba 12procentní. Mnoho zboží se tak přesune do vyšší sazby.
„Změna DPH se dotkne i nákladů na bydlení. Z 10 na 12 procent se zvýší DPH u vodného a stočného a u centrálního tepla. Zdraží i například úklid společných prostor, který se zvedne z 10 na 21 procent DPH,“ upozornil Jelínek. Mnozí komentátoři v této souvislosti připomínají, že pětikoalice před volbami slibovala, že nebude zvyšovat daně, ale s většinou ve sněmovně prosadí, co potřebuje. I vyšší daně.
Do zdražení bydlení se promítne i zvýšení daně z nemovitosti, která se v průměru zvýší o 1,8násobek. „Ti, kdo nemovitost pronajímají, toto zvýšení pravděpodobně promítnou do výši nájmu,“ domnívá se daňový poradce a partner poradenské skupiny V4 Group.
„Na zdvojnásobení daně z nemovitosti doplatí nejen všichni majitelé nemovitostí, ale i nájemníci,“ informoval redakci Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. „Podle statistik se na dani z nemovitosti ročně vybere kolem dvanácti miliard korun, přičemž stát náklady na výběr této daně vyjdou na 1,2 miliardy korun,“ připomněl neefektivitu výběru daně.
Bydlení se týká také změna u stavebního spoření. „Maximální výše státní podpory u stavebního spoření se sníží z aktuálních dvou tisíc korun na tisíc korun. Klientům stavebních spořitelen však má pomoci to, že nově budou moci nově radit klientům s tím, jak získat dotaci z veřejných rozpočtů na udržitelné bydlení nebo obnovitelné zdroje,“ doplnil Michal Jelínek.
Web Českého rozhlasu v této souvislosti uvedl, že Fialův kabinet se ale dohodl s bankami, že budou moci nově distribuovat státní dotace týkající se bydlení a energií, například třeba Novou zelenou úsporám. „Tím se má předejít tomu, že by lidé přestali spořit a ten systém zvýhodněných půjček na bydlení se spořitelnám zhroutil,“ vysvětlila ekonomická analytička rozhlasu Jana Klímová.
Nízkopříjmové rodiny ve vesnicích podle Jelínka negativně zasáhne přesun palivového dřeva, pelet i briket do vyšší sazby DPH. Balíček snižuje i objem národních dotací. Mezi ně patří opatření na podporu domácností a firem při zvládání vysokých cen energií. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury vláda škrtne 38 miliard, kterými letos lidem a firmám dotuje náklady na přenos a distribuci elektřiny.
„Z důvodu zrušení či omezení některých daňových slev a zavedení příspěvku na nemocenské pojištění zaměstnanců (0,6 % z příjmu) se nejvíce zvýší daňové a odvodové zatížení u rodin s dětmi staršími tří let, kdy má rodič zaměstnanecký příjem mezi 40-50 tisíci korun měsíčně a druhý je doma s dětmi a nedosahuje příjmu nad 68 000 Kč ročně,“ informovala nás daňová poradkyně Monika Lodrová z BDO.
„Zde se dostáváme na úroveň až o zhruba 10,5 procenta vyšších odvodů. To je ale extrémní případ; průměrný dopad zvýšení očekávám mezi dvěma až pěti procenty hrubé mzdy,“ vysvětlila daňová poradkyně. „Pokud má poplatník v domácnosti dítě či děti starší tří let a uplatňoval slevu na manžela či školkovné, dostává se zvýšení daní a odvodů na přibližně pět procent hrubé mzdy,“ doplnila.
„Sleva na manželku nakonec nebude úplně zrušena, ale omezena. Pro uplatnění slevy bude muset manžel, či manželka, na kterou je uplatňována sleva, pečovat o dítě do tří let věku. Zůstává, že výdělek toho, na koho se sleva uplatňuje, nesmí přesáhnout 68 tisíc korun ročně,“ potvrdil naší redakci Michal Jelínek z V4 Group. Podle serveru iRozhlas lidé přijdou také o slevu na dani na studenta.
Konsolidační balíček se dále zásadněji dotkne zaměstnanců s příjmy mezi 1,5 a 2,1 milionu korun ročně, tedy 125-175 tis. Kč měsíčně, kteří budou nést plné odvody na sociální zabezpečení a zároveň již budou zdaněni vyšší sazbou daně. „Roční maximální vyměřovací základ 2,1 milionu korun zůstává zachován, ale limit pro 23% sazbu daně se sníží na 36násobek průměrné mzdy,“ uvedla Lodrová.
Podle jejího názoru nelze opomenout ani omezení osvobození zaměstnaneckých benefitů typu příspěvek na sportovní a kulturní akce, využití zdravotnických zařízení apod. (flexipass, multisport karta atd., pozn. aut.). Vláda tedy daňové zvýhodnění benefitů ponechá. Omezení se však bude týkat jejich limitu, který bude ve výši poloviny průměrné mzdy.
„Zde je navrženo omezit osvobození na polovinu průměrné mzdy (cca 22 tis. Kč, tj. okolo 1,8 tis. Kč měsíčně) oproti současnému neomezenému osvobození těchto benefitů či limitace osvobození nepeněžního příspěvku na stravování na úroveň peněžitého příspěvku. Odvodové zatížení zaměstnanců se tak při významnějších benefitních programech může ještě zvýšit,“ sdělila Lodrová.
Pokud jde o osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy podnikatele a živnostníky, dopad na ně v poměru k hrubým příjmům lze očekávat nižší, a to z důvodu možnosti uplatnění paušálních výdajů, které dopady úsporných opatření poněkud mírní. OSVČ si pohorší průměrně o dvě až čtyři procenta v závislosti na úrovni příjmů, způsobu uplatnění výdajů (výši výdajového paušálu), rodinné situaci apod.
„U OSVČ má dojít ke zvýšení minimálního vyměřovacího základu, který by měl nově u těch, kdo vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, vzrůst ze současných 25 procent průměrné mzdy až na 40 procent průměrné mzdy, a to postupně o pět procent ročně,“ informovala daňová poradkyně Monika Lodrová ze společnosti BDO.
„OSVČ už v příštím roce budou platit minimální zálohu na pojistné na důchodové pojištění ve výši 2 944 korun, po zvýšení na 30 procent průměrné mzdy by pak v roce 2024 odvod činil zhruba 3 532 Kč. Ten však bude reálně ještě vyšší z důvodu navýšení průměrné mzdy na rok 2024, a to asi 3 852 korun,“ vypočítala daňová poradkyně.
U osob samostatně výdělečně činných, které hradí sociální pojistné ze skutečného vyměřovacího základu, dojde podle Lodrové k jeho zvýšení na 55 procent základu daně ze samostatné činnosti (oproti současným 50 %). „Stejně jako zaměstnanci, přijdou OSVČ o možnost uplatnění některých slev, tento efekt se však reálně projeví od vyššího hrubého příjmu než u zaměstnanců,“ vysvětlila Lodrová.
Jako by toho zdražování už tak nebylo málo, navíc v příštím roce dojde i ke zdražení dálniční známky. Jak informovalo ministerstvo dopravy, roční poplatek bude od března 2024 ve výši 2 300 korun. „Vyplývá to z návrhu novely zákona o pozemních komunikacích, ve které je obsažená povinná proporcionalita cen u jednotlivých druhů dálničních známek podle evropské směrnice,“ uvedl resort.
Kovanda zatím nikdy nic neuhodl správně. Záměrně říkám neuhodl. On to fakt jen hádá. Dodnes čekám kdy hospodští kvůli zavřeným hospodám kvůli nemoci Covid19 měli podle Kovandy prodávat své luxusní auta hluboce pod cenou. Zatím čekám marně……
ANO,chce to zvýšit daně všem a tak všechny naštvat. Jen tak příští volby vyhraje ANO a zase bude líp. Pětikolka půjde do propadliště dějin a ve škole se bude učit o této vládě jako o katastrofě pro tento stát. Pětidemolice už naštvala téměř všechny a to je dobře!
Tak zatím každá vláda může být označena jako „jedna horší než druhá“ a samozřejmě ta, která musí hlásit ten požár co rozpoutal Babiš s jeho půjčkami během Covidu aby mohl tyto peníze rozdat lidem, výměnou za hlasy, se prostě bude zdát jako ta nejhorší.
Procestoval jsem větší část civilizovaného světa a vždy mě překvapí, na co všechno si Češi stěžují a přitom se tady máme jako prasata v žitě. Máme pitnou vodu, máme co jíst, auto má každý druhý, většina lidí má kde bydlet, zdravotnictví na vysoké úrovni za které nemusíme téměř platit atd a stejně jsou všichni nespokojení… 🤦🏻♂️
Co je toto za vládu na jednu stranu brečí že se nerodí děti a na druhou stranu takový to antikoncepční balíček nechtěl bych dnes zakládat rodinu ani bych to do této doby těm dětem neudělal
Je to velmi chytrá vláda. Dítě je nákladné pro rodiče ale taky pro stát.Stát musí platit příspěvky na dítě,budovat školy a platit učitele,platit zdravotní péči o děti a až kolem 20 roku to začne mladý člověk vracet státu. Na druhou stranu dělník z Mongolska začne pracovat hned a odvádí státu peníze. Školy a rodiče nejsou v tomto případě potřeba. To už věděl Klaus,který nechtěl aby lidé měli děti a tím zatěžovali stát. Tak je víc peněz na rozkradení státu. Pětikolka jako převlečené ODS jede dál ve svých stopách…