
Česká ekonomika podobně jako v předcházejících čtvrtletích byla tažena dolů zejména nižšími útratami českých domácností. Výdaje na konečnou spotřebu domácností poklesly mezičtvrtletně o 0,3 procenta, když domácnosti šetřily především na nákupech střednědobé a krátkodobé spotřeby.
Dlouhodobě jsme predikovali oživení spotřeby českých domácností ve druhé polovině roku, kdy se inflace dostala do jednociferného řádu, nicméně tempo nominálních mezd oproti našemu předpokladu bylo pomalejší, tudíž reálné mzdy Čechů jsou stále záporné.
Společně s obavami z přicházejícího chladnějšího počasí a s tím spojenou topnou sezónou lidé vyčkávají, jaké cifry se jim objeví na fakturách ohledně nákladů na energie.
Naopak pozitivní příspěvek měly výdaje vládních institucí, které ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly o 1,2 procenta. Významný podíl na vývoj české ekonomiky má zahraniční poptávka, jelikož jsme silně proexportně orientovaná země.
Hlavní oblastí českého vývozu je území Evropské unie a zejména Německo, jehož hospodářství je v podobných problémech jako to naše. Není tak překvapivé zjištění, že zahraniční poptávka měla v mezičtvrtletním srovnání negativní vliv na výsledek za třetí kvartál.
Opět měla významně negativní vliv změna stavu zásob, jelikož v době nízké poptávky a nižšího množství nových zakázek jsou firmy schopny uspokojit poptávku ze svých zásob, které podniky postupně rozpouští. I fixní investice se podílely negativně na výkonu české ekonomiky, když mezičtvrtletně poklesly o 0,3 procenta.
Firmy odkládají investice na později, především kvůli stále vysokým úrokovým sazbám. Co se týká celkové zaměstnanosti, došlo oproti předchozímu čtvrtletí k poklesu o 0,7 procenta, což potvrzuje zprávy ze zpracovatelského průmyslu, kde dochází ke korekci pracovních sil, ačkoliv na celkové nezaměstnanosti v naší ekonomice se tyto údaje projevují zatím spíše symbolicky.
Problémy české ekonomiky se kumulují, zvláště nízká spotřeba domácností a zahraniční poptávka přispívají k poklesu tuzemského hospodářství. Útraty českých domácností poklesly ve srovnání s dalšími zeměmi EU významně více oproti předcovidovému období.
Oživení v Evropě je mnohem pozvolnější, než se původně očekávalo, což má negativní dopad na naši ekonomiku jako proexportně orientovanou.
V příštím roce by přece jenom ekonomika eurozóny včetně té německé měla mírně začít růst, což by se mělo pozitivně odrazit i na českém hrubém domácím produktu (HDP). Nicméně v tomto roce českou ekonomiku již nevyhnutelně čeká ekonomický pokles, který bude přinejmenším ve výši -0,4 procenta.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)
Oživení ekonomiky nebude. Naše ekonomika je založena na automobilovém průmyslu a ten umírá….Německo chce do 2030 mít v provozu o 15 mil. elektrických aut více než dnes. Škodovka to má spočítané…..