Jestřábí tón Fedu i ECB a mírné zlepšení nálady v eurozóně

Analýza
Zápisy z posledních zasedání americké centrální banky (Fed) a Evropské centrální banky (ECB) se nesly v podobném mírně jestřábím tónu. Podle nich u centrálních bankéřů převládá názor, že větším rizikem je příliš brzké snížení úrokových sazeb oproti tomu pozdějšímu.
Zápisy z posledních zasedání americké centrální banky (Fed) a Evropské centrální banky (ECB) se nesly v podobném mírně jestřábím tónu. Ilustrační foto: Pixabay.com

To dokládá jejich opatrný přístup k začátku snižování sazeb. V USA to je ale daleko více podloženo pokračující sílou tamní ekonomiky. V případě Fedu se tržní zacenění posunulo k výhledu Société Générale ohledně snížení sazeb v úhrnu o 75 bazických bodů do konce roku (vs. 150 b. b. na začátku února – pozn. aut.).

Ekonomika eurozóny si oproti tomu nevede tak dobře, zejména pak Německo, v důsledku čehož může být ústup inflačních tlaků v Evropě nakonec rychlejší. Jak u ECB, tak u Fedu, ovšem očekávání investorů ohledně snižování sazeb v letošním roce ve světle nedávno zveřejněných dat a vyjádření centrálních bankéřů v posledních týdnech polevilo.

Do konce roku tržní kontrakty implikují pokles depozitní sazby ECB o téměř 100 bazických bodů (vs. cca 150 b. b. na začátku února). Páteční komentáře představitelů ECB naznačily, že by rozhodnutí o prvním snížení sazeb mohlo být na jednacím stole již na červnovém zasedání.

Zdroj: Komerční banka, Kevin Tran Nguyen

Předstihové indikátory sentimentu byly v eurozóně smíšené. Zlepšení v únoru vykázala spotřebitelská důvěra i PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze služeb, který dosáhl 50 bodů. To ale vyvažovalo zhoršení ve zpracovatelském průmyslu, a to především vlivem silného poklesu v Německu, kdežto v ostatních velkých evropských ekonomikách byl sentiment o poznání lepší.

Navzdory výraznému zhoršení PMI v závěru týdne zveřejněný německý IFO index ukázal na mírné zlepšení podnikatelské důvěry. Naděje na oživení růstu tamní ekonomiky na začátku letošního roku jsou však mizivé, poté co v posledním loňském čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,3 procenta, jak potvrdil i v pátek zveřejněný finální údaj hrubého domácího produktu (HDP).

Podle struktury HDP k poklesu ve čtvrtém loňském kvartálu přispěly zejména fixní investice (-0,4 p. b.) a nižší tvorba zásob (-0,1 p. b.). Malou útěchou je ale mezičtvrtletní růst spotřeby domácností o 0,2 procenta. Navíc výsledek spotřeby byl za třetí čtvrtletí roku 2023 revidován směrem nahoru na 0,0 procenta namísto -0,3 procenta mezikvartálně.

Právě výdaje domácností budou podle nás, nejen v Německu ale obecně v eurozóně, hlavní hnací sílou ekonomického růstu v letošním roce. Sentiment indikátory byly zveřejněny i u nás. Zatímco spotřebitelská důvěra v únoru vzrostla, ta podnikatelská naopak klesla.

PSALI JSME:
Domácnosti vidí světlo na konci tunelu. Jsou nejspokojenější za celou dobu od voleb

S ohledem na absenci klíčových dat bylo obchodování v průběhu týdne poměrně klidné. Náladu na finančních trzích určuje i probíhající výsledková sezóna v USA, v jejímž rámci dobré výsledky jen utvrzují investory v pozitivnějším naladění ohledně vyhlídek pro tamní ekonomiku.

Dolarové tržní sazby během týdne vzrostly o ti až osm bazických bodů dle splatnosti. Korunové tržní sazby jsou nakonec díky pátečnímu růstu v týdenním srovnání prakticky beze změny, stejně jako ty eurové. Ve světle smíšených sentiment indikátorů euro dokázalo oproti dolaru mírně posílit o 0,4 procenta.

Na pozadí oslabení amerického dolaru měly středoevropské měny tendenci posilovat. Česká koruna vůči euru zpevnila během týdne o 0,3 procenta, maďarský forint jen nepatrně o 0,1 procenta a polský zlotý o 0,7 procenta, když těžil z pozitivních zpráv o odblokování prostředků z EU fondů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozhodnutí ČNB a další vývoj koruny a eura

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.