K havarijnímu pojištění přistupují nejzodpovědněji čtyřicátníci

Havarijní pojištění si pro své vozidlo sjednává stále více českých motoristů. Z aktuálních dat společnosti ePojisteni.cz, která se specializuje na porovnání a prodej pojištění on-line, vyplývá, že havarijní pojištění spolu s povinným ručením uzavře přibližně každý pátý majitel osobního automobilu.
K pojištění přistupují s největší odpovědností motoristé mezi třicítkou a padesátkou, naopak mladí do 26 let a senioři nad 60 let o ně příliš nestojí. Foto: Depositphotos.com

Před třemi lety to byl přitom jen každý desátý. „U havarijního pojištění vidíme jednoznačně rostoucí trend. Je to dáno tím, že kupní síla Čechů dlouhodobě roste a více lidí si pořizuje nová nebo jen mírně ojetá auta, u kterých se havarijní pojištění vyplatí nejvíce,“ říká analytik ePojisteni.cz Ladislav Gruber.

„Více než polovina automobilů s havarijní pojistkou není podle našich statistik starší dvou let. Dalších 30 procent spadá do kategorie tři až šest let. Naopak vozidla starší deseti let si havarijně pojišťuje jen mizivé procento motoristů,“ upřesňuje.

V Česku prodejům nových vozidel dlouhodobě kraluje česká Škoda. Bohužel jde současně také o nejvíce kradenou značku. Podle statistiky ePojisteni.cz (podle podílu z celkového počtu uzavřených smluv – pozn. red.) připadá 28 procent z celkového počtu uzavřených smluv havarijního pojištění právě na domácí Škodovku. Za ní následují Volkswagen (13 %), Ford (8 %), Hyundai (6 %) a Peugeot (4 %).

U nových vozidel je také velmi žádané pojištění GAP. To znamená, že při tzv. totální škodě nebo odcizení automobilu vyplatí pojišťovna majiteli vozidla původní pořizovací cenu namísto jeho aktuální tržní ceny. Garance vyplacení pořizovací ceny se standardně poskytuje na první tři roky stáří vozidla. „Totální škoda znamená, že oprava vozidla by byla dražší, než je jeho obvyklá cena,“ upřesnil před časem pro portál FAEI.cz Filip Hubený, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

PSALI JSME:
Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest jednoduchých pravidel

K pojištění svého automobilu přistupují nejzodpovědněji lidé ve věku 40 až 49 let. Do této věkové skupiny spadá necelá třetina (31 %) všech uzavřených havarijní pojistek. Další přibližně čtvrtinu smluv uzavřely osoby ve věku 30 až 39 let. Havarijní pojištění příliš neřeší mladí motoristé do 29 let a také senioři nad 60 let. Z celkového počtu smluv zaujímají tito pojistníci pouhých 11 procent.

„Češi od třiceti do padesáti let si mnohem častěji pořizují novější a dražší vozidla, u nichž přirozeně nechtějí riskovat finanční ztrátu v případě nehody nebo krádeže. Naopak mladí lidé si často pořizují jako první auto starší ojetinu, u níž se havarijní pojištění finančně nevyplatí,“ domnívá se Gruber.

K havarijnímu nebo také povinnému ručení si Češi připojišťují i další vybraná rizika. Ta jsou sjednávána dokonce mnohem častěji, než kombinace povinného a havarijního pojištění. Nejčastěji si motoristé připojišťují skla na vozidle (78 % ze všech připojištění). Jejich rozbití nebo poškození totiž patří mezi nejčastější škodní událost hlášenou pojišťovnám. Přibližně patnáct motoristů ze sta si připojistí riziko střetu se zvěří a úrazové pojištění sedadel.

PSALI JSME:
Na co si dát pozor u havarijního pojištění?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB