Karlova korunovace může být až pětkrát dražší než ta Alžbětina před sedmdesáti lety

Názor
Náklady na sobotní korunovaci krále Karla III. se podle umírněných odhadů vyšplhají nejspíše na 100 milionů liber. To odpovídá 2,7 miliardy korun. Korunovace Karlovy matky, královny Alžběty II., vyšla roku 1953 na 1,6 milionu liber.
Tisíce policistů v ulicích a další mimořádná bezpečnostní během sobotní Karlovy korunovace opatření spolykají zhruba 150 milionů liber, tedy přibližně čtyři miliardy korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

To v dnešních cenách odpovídá 47 milionům liber – po přepočtu do korun dle nynějšího kursu taková částka odpovídá 1,3 miliardy korun. Karlova korunovace je reálně, v očištění o inflaci, tedy více než dvakrát dražší než ta Alžbětina. A to minimálně.

Objevují se totiž odhady mnohem vyšší. Například bezpečnostní expert Mark Scoular, jenž měl na starost bezpečnostní zajištění svateb princů Williama i Harryho – náklady vyčísluje na minimálně 250 milionů liber, tedy 6,7 miliardy korun. Pak by Karlova korunovace vyšla více než pětkrát dráže než ta Alžbětina.

Důvodem reálného násobného cenového nárůstu jsou v hlavně markantně navýšené náklady na zajištění bezpečnosti celého ceremoniálu.

PSALI JSME:
Pohřeb královny Alžběty II. vyjde na 280 milionů korun. Má být nejnákladnější jednodenní bezpečnostní operací v britských dějinách

Tisíce policistů v ulicích a další mimořádná bezpečnostní opatření spolykají podle Scoulara zhruba 150 milionů liber, tedy přibližně čtyři miliardy korun.

Bezpečnostní opatření budou nadstandardní třeba také na letištích, kde budou přistávat letadla s význačnými hosty korunovace, například z řad desítek hlav států, které si jí zúčastní.

Na Karlovu korunovaci dorazí celkově mírně přes dva tisíce hostů, což je ovšem čtyřikrát méně, než kolik jich bylo na Alžbětině korunovaci.

PSALI JSME:
Monarchie stojí každého Brita 150 korun ročně, tamní ekonomice ale vynáší zhruba 60 miliard

Korunovace krále Karla III. bude mít na britskou ekonomiku ale celkově převážně pozitivní dopad. Vždyť jen za potraviny a předměty související s oslavou lidé, často návštěvníci ze zahraničí, utratí extra 130 milionů liber, zhruba 3,5 miliardy korun, které by jinak neutratili.

Za suvenýry a upomínkové předměty to bude dalších 245 milionů liber, tedy nějakých 6,6 miliardy korun. To už dohromady činí deset miliard korun.

Hlavní ekonomickou „ztrátu“ celé ceremonie ale představuje mimořádný den pracovního klidu, jejž britská vláda vyhlásila v souvislosti s korunovací na pondělí, 8. května.

PSALI JSME:
Král Karel III. zdědí po zesnulé královně Alžbětě II. majetek za 12 miliard korun

Ten by měl britskou ekonomiku připravit o 2,3 miliardy liber, tedy 61,5 miliardy korun. To proto, že ostrovní ekonomika zkrátka nepojede naplno; byznysmeni, manažeři, zaměstnanci a další ten den zůstanou převážně doma.

Buckinghamský palác samotný udává, že korunovace přinese ekonomice přes miliardu liber, tedy zhruba 30 miliard korun. Pozitivní dopad lze předpokládat hlavně v souvislosti s pozitivním impulsem, jejž celá akce dodá Britům a jejich ochotě utrácet.

Tento impuls může mít trvalejší pozitivní dopad, takže celkově by vyúčtování nákladů a výnosů korunovace mělo být ve výsledku vskutku pozitivní, tedy plusové.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Alžběta II. smyslem pro řád a oddanost monarchii vytvořila doslova biliónovou hodnotu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.