Inflace po pěti letech přesně na dvouprocentním cíli

Názor
Inflace v Česku pokračovala v poklesu i v únoru, kdy se snížila na rovná dvě procenta. Návrat k cíli České národní banky (ČNB) zajistily především levnější potraviny, které meziročně zlevnily už o téměř o pět procent.
Inflace je po pěti letech přesně na dvouprocentním cíli tuzemské centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oproti lednu se spotřebitelské ceny zvýšily v průměru o 0,3 procenta, a to především v důsledku zdražení pohonných hmot a sezónního zvýšení cen rekreací. I únorové výsledky inflace potvrzují, že inflační vlny je na ústupu. Rozhodně ale plošně neplatí, že je inflace tak úplně pasé.

Potvrzuje to stále rychlý růst cen služeb, který podle statistického úřadu přesahuje hranici pěti procent, nebo třeba pokračující zdražování v oblasti stravování a ubytování. Tam například ceny stále rostou o necelý devět procent. Vypadá to tedy tak, že se inflace přestěhovala ze zboží do služeb.

PSALI JSME:
Inflace v Česku dále výrazně klesá

Více se lidé připlácejí stále za bydlení, i když například už ceny plynu mírně klesají. Velkou nadějí je pro domácnosti pokračující zlevňování silové elektřiny a plynu na burzách, které by se s odstupem času mělo projevit i ve fakturách. Viditelnějšího efektu zlevňování energií se však dočkáme až na přelomu roku.

Inflace aktuálně zaostává o osm desetin procentního bodu za aktuální prognózou ČNB. Bankovní rada bude na svém březnovém zasedání opět stát před rozhodnutím, jak moc snížit sazby, a přitom příliš nerozkolísat korunu. Spíše než celková inflace by ji však měla zajímat ta jádrová, která odhlíží od nevyzpytatelných cen potravin a energií.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB