Klub českých turistů slaví 135 let. Fenomén značení přesahuje hranice Česka

V červnu slaví Klub českých turistů (KČT) 135 let od svého založení. K výročí klub pořádal týden oslav formou pochodů a návštěv muzeí a rozhleden na území celé ČR. V rámci oslav KČT představil mj. projekty klubu, jako jsou Pěšky pro zdraví s KČT nebo Stezky z lásky, který vznikl ve spolupráci se společnostmi RegioJet a Kofola ČeskoSlovensko.
V červnu slaví Klub českých turistů 135 let od svého založení. Ilustrační foto: Klub českých turistů

K 1. lednu 2023 bylo v Česku vyznačeno celkem 44 100 km pěších turistických tras, 40 541 km silničních cyklotras, 556 km lyžařských tras značených lyžařskou značkou, 2800 km jezdeckých stezek a 149 km vozíčkářských tras.

Od začátku svého působení se snaží klub o podporu turistiky, ochranu přírody nebo o budování dostupného ubytování pro turisty provozováním horských chat. V příštím roce navíc některé turistické chaty oslaví 100 let od svého postavení.

Značení se stává inspirací také pro mnohé turistické organizace či asociace, které unikátní systém turistického značení přebírají a využívají v zahraničí. Tak jako například v rumunském Banátu, Chorvatsku, Brazílii, nebo aktuálně v Mongolsku.

„Hlavní cíle klubu jsou od roku 1888 neměnné. Dlouhodobě zaměřujeme svoji činnost na širokou veřejnost všech věkových kategorií, na rodiny s dětmi, seniory i na zdravotně handicapované, kterým nabízíme bohatou škálu turistických aktivit. Klub podporuje aktivity studentů a turistické mládeže,“ přibližuje předseda KČT Jiří Homolka.

Bezpečné pěší trasy i opravy studánek

Za letošní úspěch považuje KČT odstartování unikátního projektu Stezky z lásky. Jeho cílem ve spolupráci s dobrovolníky z Česka a Slovenska je obnova turistických stezek. Za vznikem projektu stojí vedle KČT také společnosti RegioJet a Kofola ČeskoSlovensko.

„Podařilo se nám vytvořit spolupráci s významnými společnostmi, se kterými nás spojují společné hodnoty. Jednou z nich je láska k přírodě a společný zájem přispět ke zlepšení podmínek turistiky u nás. Velice oceňuji dobrovolné zapojení veřejnosti, tedy těch, kteří mají rádi přírodu, aktivně se zapojí do oprav zanedbaných cest a studánek a věnují to nejcennější, co mají, svůj vlastní čas,“ říká místopředseda klubu Ladislav Macka.

Nejbližší dvě akce se budou konat 17. června – ve Vyšních Lhotách u Ostravy proběhne oprava kamenného chodníčku ke studánce Korýtko a plánuje se i celkové zkrášlení jejího okolí. V Českém Švýcarsku se tentýž den uskuteční úklid ohněm poničené rozhledny Vlčí hora.

V červnu a červenci pak mohou lidé dorazit na jih Moravy, kde se bude v okolí řeky Rokytná překládat turisticky značená trasa a provádět její proklestění. Aktualizované informace najdou zájemci na www.stezkyzlasky.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Proč se zapsat do registru dárců kostní dřeně?

Každoročně onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, či těžkými útlumy krvetvorby a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Bohužel v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB