Konec roku dobrý, všechno dobré

Názor
Jak jsme již na konci roku zvyklí, celková bilanční suma bankovního sektoru prudce poklesla, a to o 6,2 % meziměsíčně (-503,2 mld. Kč). Příčinou je pokles v podstatě ve všech hlavních bilančních položkách. Nejvýznamnější vliv měly samozřejmě vklady a úvěry u centrálních bank, které se snížily o 389,3 mld. Kč. V meziročním srovnání vzrostla celková aktiva bankovního sektoru o čtyři procenta.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Celkový objem vkladů se meziměsíčně snížil o šest procent, přesto celoroční tempo růstu dosáhlo poměrně vysoké úrovně 6,6 %. Důvodem je nejen stabilní růst vkladů jak ve firemním (+5,2 % meziročně), tak v retailovém segmentu (+6,7 % meziročně), ale především vývoj vkladů vládních institucí.

Intenzivní příliv kladů v tomto segmentu, který jsme pozorovali víceméně v průběhu celého roku, převýšil standardně významný pokles na konci roku (-49,3 % meziměsíčně), a proto jsou vklady vládních institucí o 8,2 % vyšší nežli na konci roku 2018.

Počítáme s tím, že uvidíme „odkloněné“ vklady zpět v bankovním sektoru hned v následující statistice za leden 2020, necháme se jen překvapit, v jaké míře. V posledních letech se vždy vrátilo více, než odešlo, v loňském roce dokonce více než dvojnásobně.

Celkové úvěry v posledním měsíci roku poklesly o 1,1 % meziměsíčně, a to především poklesem v segmentu nefinančních podniků (-1,9 % meziměsíčně) a finančních institucí (-7,4 % meziměsíčně).

PSALI JSME:
Nynější posilování koruny už s efektem konce roku nesouvisí

Naopak úvěry poskytnuté obyvatelstvu udržely poměrně stabilní tempo růstu 0,5 % meziměsíčně. I když se v tomto roce projevilo zpomalení tempa růstu, v porovnání s koncem roku 2018 se objem celkových úvěrů zvýšil o stále solidní 4,4 %.

Je zajímavé, že objem úvěrů nově poskytnutých v průběhu loňského roku firemním klientům převýšil objem těchto úvěrů z předloňského roku o téměř 13 procent, přesto však celkové firemní úvěry zpomalily ve svém růstu. Lze z toho usoudit, že celá řada firemních subjektů zvolila pod vlivem nejistoty budoucího ekonomického vývoje spíše „udržovací“ strategii spojenou s umořováním stávajících závazků.

V segmentu obyvatelstva se v meziročním srovnání nově poskytnutých úvěrů projevilo především očekávané ochlazení hypotečního trhu. Celkový objem nových hypoték dosáhl v roce 2019 objemu 274,5 miliard korun, což je ve finále „ jen“ o 9,8 % méně než v roce 2018.

Pokud bychom vyloučili hypotéky refinancované, byl by propad v produkci skutečně nových hypoték ještě o trochu hlubší (-13,6 % meziročně). Přesto to nejsou špatné výsledky. V celkovém objemu bylo v rámci bankovního sektoru v roce 2019 poskytnuto zhruba 922 mld. Kč, což je o 4,4 % více než v roce předchozím.

Autorka je analytička Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Desetiletou fixaci už má skoro třetina hypoték

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.