Kontroly slídí hlavně po kolonkách ve formulářích, říká majitelka vinotéky

Místo upozornění rovnou pokuta. Vystavená na papíře s titulováním obviněný. Běžná kontrola, říkají drobní podnikatelé, kteří se v záplavě formulářů a hlášení už ztrácejí.
Podle vinařského zákona lze před zákazníkem stáčet sudová vína do PET lahví jen v případě, že jsou v tzv. bag in boxech. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Kontroly nezajímá kvalita vína. Slídí po papírech. Dostali jsme už dříve pokutu deset tisíc korun za to, že každodenní evidenci vín jsme vedli na formuláři se špatným číselným označením. Liší se dvěma kolonkami,“ říká podnikatelka provozující vinotéku na Moravě (nepřála si být jmenována, redakce má k dispozici její jméno i název provozovny, pozn. red.).

Pozastavuje se nad tím, že v dopisech o kontrolách je oslovována jako obviněná. „Nejsem nějaká podvodnice. Cítím velkou nespravedlnost,“ napsala podnikatelka.

Poukazuje na další podle ní nesmysly. „Podle vinařského zákona můžete stáčet před zákazníkem sudová vína do PET lahví jen v případě, že je máte v bag in boxech. To jsou dvacetilitrové jednorázové, znovu nenaplnitelné obaly,“ vysvětluje.

V případě, že by vinotéka stáčela vína ze sudů, nesmí je podle ní stáčet do lahve před zákazníkem, ale musí být předtočené a zákazníkovi je jen podávat. „Celé je to nesmyslné, logiku v tom nenajdete, ale je to zákon,“ konstatovala.

Perlivé nápoje frizzante a aperol spritz měla od dodavatele ve speciálních PET lahvích. „Přišla kontrola a tvrdila nám, že vzhledem k tomu, že tyto nápoje nejsou v bag in boxu, musíme je předtáčet. Na naši námitku, že předtáčet perlivé nápoje je nesmysl, úředníci uvedli, že to je pravda, ale co se dá dělat, zákon je zákon,“ konstatovala podnikatelka.

Argumentovala, že i tyto speciální PET lahve (petainery, pozn. red.) jsou jednorázové, znovu nenaplnitelné obaly. „Ale na to úředníci nebrali zřetel. Dostali jsme pokutu 16 tisíc korun, přestože jsme kontrolorům sehnali i certifikát od výrobců petainerů,“ uvedla podnikatelka.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podle vyjádření svého mluvčího Pavla Kopřivy souhlasí s tím, že příloha č. 21 o měsíčních stavech zásob vína a příloha č. 25 o naskladnění a zásobách sudového vína na prodejně se od sebe liší pouze v detailech. „Nicméně v době kontroly ani příloha č. 25 nebyla vedena řádně a zároveň příloha č. 22 nebyla vedena vůbec,“ řekl Kopřiva.

PSALI JSME:
Každý dospělý Čech vypije v průměru jednu lahev prosecca ročně

Sankce podle něho „nebyla uložena z důvodu vedení záznamů ve špatném vzoru přílohy, nýbrž za to, že požadované záznamy byly vedeny neúplně, případně vůbec“.

„Jelikož v případě provozovatelky bylo na její vinotéce víno prodáváno z KEG sudů, nikoliv tedy z obalu pro spotřebitele na žádost zákazníka, dopustila se neoprávněného prodeje sudového vína, k jehož prodeji jsou oprávněni pouze výrobci vína či přímí příjemci vína ze zahraničí,“ zdůraznila SZPI.

S tím, že podnikatelka se sama postavila do pozice tzv. stáčírny vín, neboť tak si tuto činnost u SZPI registrovala. A označení „obviněný“ je podle inspekce „standardním označením“ v procesu správního řízení.

PSALI JSME:
Spotřební daně z alkoholu v Česku nefungují. Stát přichází o miliardy

Zavřít reklamu ×
  1. Já bych někdy chtěl vidět jak SZPI provádí kontrolu třeba v pražské tržnici Sapa, známé jako česká Hanoj… Chtěl bych na vlastní oči vidět kontrolora, který by se tam odvážil přijít a opruzovat, ale to se nestane, protože tam tihle úřednické pijavice nechodí, protože by tam zmizeli, nebo by spíš „byli zmizeni“ a už by je nikdy nikdo neviděl…😡

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Ať si restaurace zaplatí Michelin samy

Rozhodnutí vlády zaplatit společnosti Michelin přes 51 milionů korun za zařazení do jejího gastroprůvodce je nešťastné. A to zejména z hlediska symboliky takového kroku. Kabinet na jednou stranou veřejnosti říká, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB