Koruna dnes prolomila hranici 24,70 za euro, poprvé od roku 2012

Koruna v úterý odpoledne středoevropského času zpevnila pod psychologickou hranici 24,70 za euro. Stalo se tak poprvé od září 2012. Korunu podle tuzemských ekonomů tlačí nahoru optimistické naladění trhů počátkem roku, naděje na definitivní odeznění pandemie, ale zejména rozevírání nůžek mezi úroky na české měně a úroky na euru.
Česká koruna v úterý odpoledne středoevropského času zpevnila pod psychologickou hranici 24,70 za euro. Stalo se tak poprvé od září 2012. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tyto nůžky by se podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy měly do března dále rozevřít. „Česká národní banka totiž, jak míní trhy, zvedne svoji základní sazbu nejspíše na 4,75 procenta. Přitom trhy nově zcela nevylučují ani možnost růstu základního úroku na úroveň rovných pěti procent,“ informoval naši redakci.

Pokud by základní úrok ČNB stoupl až na pětiprocentní úroveň, zatímco základní sazba Evropské centrální banky (ECB) zůstane na nule, rozpětí v úrocích se rozšíří na pět procentních bodů. „Vyšší toto rozpětí bylo naposledy v lednu 1999, v prvním měsíci existence eura,“ připomněl Kovanda.

To je, jak uvedl, pro mezinárodní investory natolik lákává představa, že do koruny a korunových aktiv přesouvají další kapitál, což způsobuje její nynější citelné zpevňování. „Lze předpokládat, že koruna ještě posílí dále, až k úrovni 24,50 za euro. Předpokládá to ovšem, že nedojde ke zhoršení nálady na trzích, zhoršení pandemické situace nebo k jiné nepříznivé situaci,“ uvedl ekonom.

PSALI JSME:
Koruna posílila na desetileté maximum vůči euru

Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové byl dnes středoevropský region „v dobrém rozmaru“. Maďarský forint zpevnil o 0,8 procenta a posunul se na 363,7 HUF/EUR. „Těžil tak zřejmě stále ještě z optimismu, který vyvolal v pondělí zveřejněný index PMI. Ten se v prosinci dostal na historicky nejvyšší úroveň (64,8 bodu),“ informovala redakci FEAI.cz.

Polský zlotý posílil o 0,3 procenta na 4,567 PLN/EUR. „Polská centrální banka mu další impulzy nedodala, když zvýšila úrokové sazby o očekávaných 50 bazických bodů. V utahování měnové politiky bude pokračovat i v následujících měsících. Klíčová sazba by se měla podle našeho odhadu dostat ze současných 2,25 až na 4,25 procenta,“ uvedla.

Společná evropská měna v úterý naopak mírně ztrácela (o 0,2 %), a to i navzdory nečekaně dobrým datům, která přišla z Německa. Počet nezaměstnaných Němců poklesl výrazně více, než se čekalo (o 23 tisíc), o desetinku se zlepšila i míra nezaměstnanosti (5,2 %) a už se tak pomalu blíží k předkrizovým úrovním (4,9 %). Pozitivně podle ekonomů překvapily i listopadové německé maloobchodní tržby.

PSALI JSME:
Posilující korunu bude letos srážet americký dolar

Zavřít reklamu ×
  1. Ale k dolaru to bude obráceně. Euro i koruna, to je velké tištění peněz bez krytí zlatem = Mega inflace. Teď to alespoň dohání zdražením energií, no někdo to zaplatit musí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB