Koruna jako stabilizátor

Názor
Od doby zavedení kurzového závazku v listopadu 2013 si nejenom investoři, ale i firmy a domácnosti zvykli na to, že kurzový vývoj je relativně nezajímavý, když kurz koruny vůči euru byl poměrně stabilní. Navzdory očekáváním, že po ukončení tohoto režimu se pohyby na koruně značně zvýší, ty i po dubnu 2017 zůstaly spíše střídmé. Teprve v průběhu letošního roku můžeme pozorovat celkem významnou rozkolísanost kurzu.
Pokud se dramaticky nezhorší vnější prostředí, je nejvýznamnější oslabení koruny v rámci druhé covidové vlny za námi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přes letošní zvýšení kurzové volatility, které může být na obtíž exportně orientovaným podnikům, se však kurz chová stabilizačně a v podstatě učebnicově, což mimo jiné zdůrazňují i centrální bankéři.

Finanční trhy obecně mají tu vlastnost, že předbíhají reálný ekonomický vývoj, zároveň ale mají tendenci přestřelovat. A devizové trhy, v tomto případě kurz koruny vůči euru, nejsou výjimkou.

Letošní kurzové pohyby lze dát jednoznačně do souvislosti s pandemií covid-19. Tím, že aktuálně zažíváme druhou vlnu, můžeme porovnávat s tou první, které jsme byli svědky na jaře. A z kurzového pohledu zde zásadní rozdíl není.

Nejvýraznější oslabení zaznamenala česká měna v průběhu března a vpředhledícně tak přispěla svým dílem k žádoucímu uvolnění měnových podmínek, přestože z pohledu ekonomické aktivity byl nejhorším měsícem duben.

PSALI JSME:
ČNB dnes koruně pomohla až téměř ke 26,60 korunám za euro

Podzim pak přinesl v podstatě obdobný výsledek – nejvýraznější oslabení zaznamenala česká koruna v průběhu září, i když je naprosto zřejmé, že z ekonomického pohledu přinesou nejhorší čísla říjen a listopad.

Pokud se dramaticky nezhorší vnější prostředí, je nejvýznamnější oslabení koruny v rámci druhé covidové vlny za námi. Posílení tuzemské měny v posledních dvou týdnech vůči euru o téměř jednu korunu ale bylo opravdu razantní a z krátkodobějšího pohledu jsou současné úrovně u 26,50 CZK/EUR podle nás neudržitelné.

Zveřejnění veškerých špatných dat za říjen či listopad je zatím stále před námi. Z dlouhodobějšího pohledu s přesahem do roku 2021 má však koruna stále prostor, kam posilovat. Pakliže nedorazí na jaře třetí pandemická vlna.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna posiluje na nejsilnější úrovně od září, důvody jsou ale spíše technického původu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru