Letošní úroda meruněk je v ohrožení. Škodí jim „bláznivé“ počasí

Počasí nepřeje meruňkám a dalším teplomilným peckovinám. Letošní úroda je tak v ohrožení. Na svých internetových stránkách to uvedla Mendelova univerzita v Brně. Upozornila například na nezvyklé sucho nebo velký rozdíl mezi nočními a denními teplotami.
Na takto bohatou úrodu meruněk musí domácí pěstitelé letos nejspíš zapomenout. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici u některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v prosinci. U dalších pak v lednu, což je také nezvykle brzy. Oproti loňsku to bylo v průměru o patnáct až dvacet dní dříve.

Další negativní dopad na stromy a jejich budoucí plody má počasí, respektive kombinace nezvyklého sucha, kdy srážky od počátku roku dosahují kritické úrovně 26,3 milimetrů (měřeno v Lednici, pozn. aut.) oproti dlouhodobému normálu, který je 73 milimetrů.

„Dalším faktorem je nezvyklá intenzita slunečního svitu, který stimuluje rašení pupenů. Počet hodin slunečního svitu za poslední tři roky dosahoval průměrně 114,9 hodin v období leden až únor, letos to bylo ale 210,7 hodin,“ poznamenal Nečas.

PSALI JSME:
Sucho sebere Česku minimálně 80 miliard korun

Teplotní rozdíly

Zásadním kritickým faktorem jsou podle vědců Mendelovy univerzity v Brně teplotní rozdíly mezi denními a nočními teplotami, které, jak uvedli experti, „v současném stádiu narašení květních pupenů navozují u náchylnějších odrůd stav šokového poškození generativních orgánů květů“.

U některých druhů je poškozeno více než 80 procent květů, u největší skupiny odrůd to je 40 až 60 procent. Jen zcela výjimečně je poškozeno „bezpečných“ 20 procent květů. Poškození se týká rovněž mandloní, a to zejména v oblastech, kde noční teploty klesly až k mínus devíti stupňům Celsia.

„Bohužel čas do bezpečného období v periodě zrání meruněk je ještě dlouhý a průběh počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelný, proto se lze domnívat, že úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako naposledy v roce 2020 v ohrožení,“ dodal Tomáš Nečas z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici.

Pozor, sucho!

Sucho ale netrápí jen oblasti, kde se pěstují meruňky a další teplomilné peckoviny. Mimořádná opatření vyhlásil Středočeský kraj.

PSALI JSME:
Nová odrůda meruňky obávanému viru odolá

„V souvislosti s nepříznivými meteorologickými podmínkami a navýšením počtu požárů v přírodním prostředí na území Středočeského kraje a s přihlédnutím k další předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu a na doporučení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje bylo vyhlášeno dne 24. března 2022 na celém území Středočeského kraje až do odvolání období déletrvajícího sucha,“ uvedl kraj na svém webu.

Znamená to, že se nesmí například spalovat suchá tráva na volném prostranství nebo klestí v lesích, auta nesmí vjíždět do lesů a na polní cesty, nebo je zakázáno táboření mimo vyhrazené prostory. Platí rovněž zákaz kouření s výjimkou elektronických cigaret a zákaz používání zábavní pyrotechniky. Lidé nesmí používat vodu ze zdrojů pro hašení požárů k jiným účelům, než právě k hašení.

Středočeští hasiči evidují za březen podle ČTK extrémní nárůst počtu požárů v přírodě. Podle jejich ředitele Miloslava Svatoše vyjížděli zatím ke 131 požárům v přírodě. Škoda na majetku přesáhla 200 tisíc korun. Loni za stejné období hasiči zasahovali pouze jednou, v roce 2020 vyjížděli ke třinácti a v roce 2019 ke 23 požárům.

PSALI JSME:
Napadené stromy volají o pomoc. Vydávají specifickou vůni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB