Lyže zapíchnuté před hospodou pojištění nechrání

Jen málokterý zvuk uspokojí milovníka zimních sportů jako lyže svištící po čerstvě upravené sjezdovce. Celé dopoledne si užíváte zasněžených kopců, domů jste poslali už několik selfíček a v poledne se těšíte na teplou polévku. Lyže odložíte před restaurací, jenže ty se během vaší pauzy vypaří. Víte, jak si zimní výbavu pojistit a v jakých situacích odejdete s prázdnou?
Některé pojišťovny při krádeži nehradí nové lyže, ale pouze půjčovné za lyže náhradní po přesně stanovený počet dní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Neštěstí podle lidové moudrosti po horách nechodí, ale zloději rozhodně ano. A není se čemu divit – milovníci zimních sportů do své výbavy investují často velmi vysoké částky.

A vzhledem k tomu, že výše popsaná modelová situace je ukázkou běžné praxe většiny lyžařů, nedostatkem příležitostí nenechavci opravdu netrpí.

Tisíce sportovních nadšenců tak každoročně přijdou o své lyže a snowboardy v hodnotě stovek milionů korun.

Bez zámku? Je nám líto…

Málokdo je schopen zajistit nonstop dohled nad svou zimní výbavou, proto je na místě uvažovat o pojištění, jež by případnou ztrátu alespoň částečně krylo. Většina pojišťoven samostatné pojištění sportovního vybavení nenabízí, ale jeho ochrana se řeší v rámci jiných typů pojistek (cestovní pojištění, pojištění domácnosti, pojištění zavazadel, pozn. aut.).

Například ERV Evropská pojišťovna nabízí svým klientům cestovní pojištění, které jde jednoduše rozšířit i na zimní sporty. „Díky tomu klienti získají na sjezdovkách komplexní ochranu. Lze jej totiž uplatnit i v případě krádeže či poškození zimního vybavení,“ informoval redakci FAEI.cz Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ a výši pojistky, jedno mají všechny společné. Abyste se dočkali pojistného krytí, bude třeba dokázat, že zloděj musel překonat nějakou překážku, tedy vloupal se do zabezpečeného prostoru – ať už jde o uzamčenou lyžárnu, pokoj nebo auto.

Pokud by k odcizení došlo z nezabezpečené chodby nebo nezamčeného pokoje, pojistné krytí se na událost nevztahuje. Jestliže tedy lyže zanecháte ve stojanech před hospůdkou, kam se jdete občerstvit, a někdo vám je ukradne, náhrady škody se nedočkáte. Bohužel restaurace, kde by bylo možné uložit vybavení do uzamykatelných skříněk nebo boxů, jsou stále ještě v menšině.

Na noc z auta pryč

Za uzamčený prostor je z hlediska pojistky považován také střešní box na autě, který řada lidí využívá. Má to ale háček. Takzvaná rakev je určena k převozu věcí, nikoli k jejich uskladnění. Jinými slovy, pokud vám box někdo vykrade přes noc, na náhradu škody můžete většinou zapomenout.

„Při cestách za sportem do ciziny i v tuzemsku lze krýt ztrátu lyží z auta nebo přepravního boxu na střeše z pojištění domácnosti, dojde-li k odcizení z řádně uzamčeného prostoru během dne do 22 hodin. Přes noc nelze lyže v autě nebo střešním boxu nechat,“ upozorňuje mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Některé pojišťovny tuto podmínku nevyžadují vůbec, případně mají zakotvenu výjimku pro auto nacházející na hlídaném parkovišti nebo oploceném uzamčeném pozemku.

Pozor na výjimky

Vždy si při sjednání pojištění dobře prostudujte podmínky, za nichž smlouvu uzavíráte. Limity pojistného plnění a případné výjimky mohou být někdy velmi specifické.

Některé pojišťovny při krádeži nehradí nové lyže, ale pouze půjčovné za lyže náhradní po přesně stanovený počet dní. Ověřte si také důkladně, zda se pojištění netýká pouze pobytu v ČR a v případě vycestování za hranice není třeba sjednat další připojištění.

Speciálně pro sportovce

Pojištění lyží může být součástí pojistky na cestování. Berte v potaz, že hlavní účel tohoto pojištění je jiný – krýt léčebné výlohy. Zásadní by tedy při porovnávání pojistek mělo být plnění, které poskytuje v této oblasti. Pokud spoléháte na krytí v rámci připojištění zavazadel, ověřte si, zda skutečně zahrnuje i sportovní vybavení, automatické to není.

V případě, že jste do svého vybavení investovali hodně peněz a máte obavy, že finanční krytí z pojištění zavazadel bude nedostatečné, poohlédněte se po speciálním pojištění sportovní výbavy, nabízí ho například Generali ČP, Kooperativa nebo  ERV Evropská pojišťovna.

V nabídce jsou také smlouvy dlouhodobé, kdy se pojištění vztahuje i na celoroční sportovní výbavu, jako jsou kola, koloběžky, tenisové rakety, golfové hole atd.

Schovávejte účtenky

Lyže se nekradou samozřejmě jen v zimě na horách, ale kdykoli během roku, kdy se zlodějům namane příležitost. Ať již zvolíte zazimování přímo v domácnosti nebo ve sklepě či garáži, vždy musejí být pod zámkem, aby se pojišťovna jejich náhradou při odcizení zabývala. Při posuzování pojistné události má vliv úroveň zabezpečení.

Výše krytí se bude pochopitelně lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a sjednané smlouvě. „Na prostory sklepa nebo garáže nahlíží Uniqa jako na příslušenství domácnosti a kryje tam uložené věci do 20 procent sjednané celkové pojistné částky pro domácnost,“ vysvětluje Eva Svobodová.

Ať již o své vybavení přijdete na horách, nebo doma, postup je stejný. V první řadě se obraťte na policii, která místo ohledá a sepíše protokol. Ten si dobře uschovejte, budete jej předkládat pojišťovně.

Z místa, kde se vám věci ztratily, také pořiďte fotodokumentaci. A začněte si dávat dohromady účtenky od ukradených věcí, případně jiné doklady prokazující značku, stáří a hodnotu. Bez poskytnutých důkazů pojišťovna není schopna klienta odškodnit.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. David Černý

    Mě se to jednou bohužel stalo. Nechal jsem si lyže před hospodou, kamž jsem šel jen na půl hodiny, a lyže byly prič. Avšak podařilo se mi to nahlásit, a má pojistka na domácnost mi alespoň půlku proplatila. Už nevím, přes kterou pojišťovnu jsem pojistku měl, ale sjednal jsem ji přes Srovnátor.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB