Má vláda zvyšovat plošný rodičovský příspěvek? Co místo toho navýšit zacílený přídavek na dítě?

Názor
Na počátku roku 2020, kdy se rodičovský příspěvek zvedal naposledy, se za 300 tisíc korun, což je jeho nynější celková nominální částka na jedno dítě, dalo koupit to, nač teď člověk potřebuje zhruba 380 tisíc korun.
Rodičovský příspěvek se naposledy zvedal na počátku roku 2020. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z důvodu tohoto inflačního znehodnocení kupní síly rodičovského příspěvku by bylo namístě jej zvýšit. Určitým kompromisem může být vzestup na 350 tisíc od příštího roku. Takový nárůst by i tak citelně zaostával za inflací nasčítanou od výchozího roku 2020.

Jenže každé navýšení té či oné sociální dávky dále přilévá oleje do inflačního kotle. Zvláště, jde-li o dávku plošnou. Což právě je případ rodičovského příspěvku.

Proto se jako rozumnější – protože z hlediska veřejných rozpočtů úspornější a mnohem méně proinflační – jeví varianta ponechání rodičovského příspěvku na stávající úrovni, ovšem při současném dalším zvýšení přídavku na dítě.

PSALI JSME:
Jste těhotná. Co na to vaše peněženka?

Ten představuje zacílenou dávku, která tedy není plošná jako rodičovský příspěvek. Přídavek na dítě podporuje rodiny s nižšími příjmy, tedy ty, které jsou současnou rapidní inflací poškozeny nejvíce.

Bohatší rodiny mohou zvládnout popasovat se s ní bez navyšování jim příslušejících dávek. A to i proto, že takzvané zrušení superhrubé mzdy, jež je platné od začátku roku 2021, navyšuje disponibilní příjmy ve větším rozsahu právě bohatším domácnostem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda dále navýší životní minimum i přídavky na děti

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, momentálně jsem již více jak na rodičovské a navýšení bych uvítala, a to z prostého důvodu. Bydlím s partnerem a dítětem na 2generačnim rodinném domě, který ještě není zkolaudovaný. Z toho důvodu nemám nárok na přídavek na dítě ani další sociální dávky, protože jsou počítány příjmy všech členů domácnosti. A určitě nejsme jediná rodina v ČR, kdo je v podobné situaci. Navýšení rodičovské je tím pádem jediná pomoc od státu, na kterou mám nárok.

    • Přesně tak ne každá domácnost dosáhne na příspěvek … budeme rádi když navýšite rodičák

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zvýšení DPH na 23 procent?

Vládní hnutí STAN navrhuje zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ze stávajících 21 na 23 procent. Samozřejmě, zaštiťuje se snahou o ozdravení veřejných financí. Samozřejmě, daňové inkaso veřejných …

Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.