Měla by česká ekonomika začít aktivně využívat devizové rezervy centrální banky?

Názor
O minulém víkendu v rámci diskusního pořadu na ČT (Otázky Václava Moravce, pozn. aut.) zazněl poměrně odvážný návrh aktivnějšího využití devizových rezerv České národní banky (ČNB) směrem k investicím v dopravní infrastruktuře. Z pohledu nároků na rozpočet by šlo o 150-200 miliard korun ročně v letech 2025 a 2026.
Je důležité, aby tuzemské devizové rezervy byly řádně spravovány nezávislou finanční institucí, jako je ČNB. Politici by si měli rozhodně na tyto prostředky nechat zajít chuť. Ilustrační foto: FAEI.cz

Mnozí si řeknou – a vlastně proč ne? Rezervy v tuto chvíli dosahují úrovně přes 3 200 miliard korun (stav ke konci roku 2022), což je na poměry vyspělého světa v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) celkem slušná zásoba prostředků. Osobně jsem přes tato fakta spíše skeptický.

Nejprve si přibližme, k čemu devizové rezervy vlastně jsou. Slouží jako určitá pojistka v případě krize a nedostatku likvidity, v režimu pevného kurzu na jeho udržení, v režimu plovoucího kurzu využívá centrální banka na ovlivnění kurzu devizové intervence.

Již samotná existence rezerv, navíc s vědomím velké „palebné síly“, přináší na trh jistotu a brání náhlým odlivům kapitálu například při panických výprodejích. V malé otevřené ekonomice tak rezervy snižují dopad geopolitických rizik a přináší stabilitu naší domácí měně.

PSALI JSME:
ČNB v září pokračovala s odprodejem výnosů z devizových rezerv

Zneužití devizových rezerv politiky a jejich nesprávné propojení s fiskální a měnovou politikou může představovat značné riziko pro naši ekonomiku a její stabilitu. Politici by totiž mohli být brzy náchylní použít tyto rezervy k financování krátkodobých politických projektů.

Řada z nás si snadno dokáže představit různé „rouškovné“ a další populistické „dárečky“ občanům před volbami. Promíchání fiskální a měnové politiky může způsobit v konečném důsledku inflaci a destabilizovat měnový trh, což by mohlo velmi negativně ovlivnit občany a podniky.

Proto je důležité, aby devizové rezervy byly řádně spravovány nezávislou finanční institucí, jako je ČNB. Politici by si měli rozhodně na tyto prostředky nechat zajít chuť. V opačném případě můžeme zažít návrat prudké inflace, která za poslední roky významně snížila kupní sílu a životní úroveň v ČR.

Autor je analytik
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za nejvyšší inflaci v EU můžeme i my, Česká národní banka, a naše chyby, připouští guvernér Michl

Zavřít reklamu ×
  1. Napíšu to takto. I kdyby se všechny peníze co má ČNB daly na zaplacení stáního dluhu a tím se ušetřilo 100 miliard ročně za splácení úroku tak se nic nestane. Tato rozhazovačná vláda tyto ušetřené peníze ihned utratí za armádní vybavení a rozšíření ministerských míst pro své kamarády z pětikolíku. Jediné řešení je kompletní výměna vlády….Tohle není vláda ale zmatek nad zmatek!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jestřábí vzkaz centrální banky

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání vyslala do trhu poměrně jestřábí vzkaz: Úrokové sazby budou klesat pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář předchozí prognózy z počátku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB