
Zatímco dlouhodobý průměrný termín vykvetení meruněk je 5. dubna, letos si tyto ovocné stromy pořádně pospíšily. Vykvetly o téměř měsíc dříve. Letošní 11. březen dokonce porazil dosavadní rekord, který patřil 13. březnu 2007.
Vědci porovnávají v dlouhé časové řadě vykvetení polorané odrůdy Velkopavlovická, které se pěstují v sadu Mendelovy univerzity v Lednici na Břeclavsku. Meruňky jsou mezi ovocnými stromy druhem, který vykvétá jako jeden z prvních a kvůli tomu je ohroženější jarními mrazy více než například jabloně. V posledních deseti letech se stalo osmkrát, že mrazy zdecimovaly úrodu.
Jako v polovině dubna
Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe se kvůli brzkému oživení vegetace prodlužuje období, kdy může být poškozeno mrazy. „Průměrně takové rizikové okno trvá dvanáct dnů. V 70. letech a v poslední dekádě bylo rizikové období delší než dvacet dnů. Letos se dá odhadnout, že bude trvat zhruba i čtyřicet dnů,“ řekl.
Teploty, které jsou pro rozvoj vegetace klíčové, dosahovaly podle něj začátkem března průměrných hodnot typických pro polovinu dubna. Letošní jaro přišlo tak brzy, že to vědci za 74 let sledování nezaznamenali.
Podle nich jde vlivem klimatické změny o dlouhodobý trend, že se příroda probouzí čím dál dříve. Například habry letos vyrašily v Lanžhotě už 7. března, což je dokonce o deset dnů dříve, než byl dosavadní rekord.
„Do dřívější doby svůj růst posunují byliny, keře i stromy. Dříve začínají být aktivní i ptačí populace, které monitorujeme na lokalitách lužních lesů na jižní Moravě již od roku 1951.
Časnější nástup je u jednotlivých druhů různý, ale v průměru můžeme říci, že začátek růstu rostlin je posunutý do dřívější doby o čtrnáct dní ve srovnání s 50. a 60. lety, kdy se začalo s pozorováním,“ uvedla bioklimatoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe.
Extrémně teplý únor
Podle Českého hydrometeorologického ústavu byl letošní únor skutečně mimořádně teplý. Šlo dokonce o nejteplejší druhý měsíc v roce zaznamený na území České republiky od roku 1961 – s rekordně vysokou odchylkou průměrné měsíční teploty od normálu let 1991 až 2020.
„Dle předběžných dat byla průměrná teplota za únor (5,7 °C) o 6,1 °C vyšší než normál 1991 až 2020. Únor 2024 byl výrazně teplejší (o 2,0 °C) než doposud nejteplejší únor zaznamenaný v letech 1966 a 2020. Takto vysoká kladná odchylka od normálu nebyla dosud zaznamenána pro žádný měsíc v období od roku 1961,“ uvedl hydrometeorologický ústav.
Dosud nejvyšší kladnou odchylku od normálu vykazoval leden 2007 (+4,5 °C od normálu 1991 až 2020, +6,0 °C od normálu 1961 až 1990). „Letošní únor tak byl dokonce teplejší než většina březnů, dle průměrné teploty by se zařadil jako pátý nejteplejší březen,“ konstatoval ústav.
Připomněl, že v deseti dnech (převážně v první polovině měsíce, pozn. red.) byla odchylka průměrné teploty od normálu na území ČR dokonce vyšší než sedm stupňů Celsia.