Nabídková cena bytů v Praze je meziročně o pětinu vyšší, šplhá ke 140 tisícům Kč za m²

Analýza
Nabídkové ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o více než pětinu, na konci letošního třetího čtvrtletí se vyšplhaly v průměru na 137 518 Kč za m². Prodejní ceny bytů v české metropoli se zvýšily téměř o 15 procent. Vyplývá to ze společné analýzy tří velkých developerských společností – Central Group, Trigema a Skanska Reality –, které pražský realitní trh dlouhodobě monitorují.
Zdroj: Společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska

Podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové stojí za nejvyšším nárůstem cen posledních let historicky nejnižší nabízený počet nových bytů coby důsledek jejich dlouhodobě nedostatečného a velmi pomalého povolování a zároveň prudce zdražující pozemky, stavební práce, materiály a energie. V neposlední řadě také zvýšené úrokové sazby prodražující financování developerských projektů.

„Počet bytů v nabídce je vůbec nejnižší za celou dobu, co trh sledujeme. Jen během posledního roku poklesl počet volných bytů o více než polovinu. To spolu s prudkým zdražováním vstupů s sebou nese razantní zvýšení cen nových bytů. Tempo růstu cen je vůbec nejvyšší od roků 2017-2018,“ upozornila Tomášková.

Ze společné analýzy developerů vyplynulo, že ve třetím čtvrtletí dosáhla průměrná nabídková cena pražského bytu s DPH celkem 9,2 milionu korun, přičemž za stejné období loňského roku to bylo 7,6 milionu. Navíc si zájemci letos ve třetím čtvrtletí mohli vybírat z pouhých 2 750 nových bytů, loni to byl zhruba dvojnásobek.

Za nejvyšší ceny se podle analýzy nabízely byty na Praze 2 (přes 177 tisíc Kč za m²), za nejnižší na Praze 9, která zůstává jedinou pražskou čtvrtí s nabídkovou cenou pod 130 tisíc Kč za metr čtvereční. Praha 10 nabízí byty průměrně za 130,6 tisíce Kč za čtvereční metr. Na Praze 1 se byty průměrně nabízely za 165,6 tisíce Kč za m².

Zdroj: Central Group

V letošním roce se v metropoli dosud prodalo 6100 nových bytů. Ve třetím kvartálu se prodalo celkem 1350 bytů, tedy stejně jako před rokem. Obvodem, který podle analýzy developerů dlouhodobě zaznamenává nejvyšší prodeje, je Praha 5. V třetím kvartálu se zde prodalo pouze 175 bytů, prvenství slavila nejlidnatější městská část Praha 4 (240 prodaných bytů) a hned po ní Praha 9.

Nejlevněji se prodávaly byty v Praze 9 a Praze 10, které zažívají největší stavební rozvoj v metropoli, a kde se ceny jako jediné drží pod pražským prodejním průměrem. Ten nyní dosahuje 126 409 Kč za m². K nižším cenám v těchto městských obvodech pomáhá také to, že v nich úřady povolily výstavbu nejvyššího počtu bytů za poslední roky.

PSALI JSME:
Byty kromě Prahy zdražují také v Brně a v Ostravě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nové byty se povolují hlavně v regionech

Od ledna do června letošního roku bylo v ČR podle čerstvě zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) povoleno celkem 22 721 bytů, což je nejlepší výsledek za první pololetí od roku 2006, kdy statistický úřad …

Dostupnost bydlení je v ČR nejhorší z EU

Nízká výstavba, zdražující byty a rekordně vysoké hypoteční sazby. To všechno vede k neustálému zhoršování dostupnosti vlastního bydlení. Podle aktuálních dat Indexu prosperity Česka sestavovaného Českou spořitelnou …

V Praze je téměř 100 tisíc neobydlených bytů

Někdo drží volný byt pro děti, až vyrostou, jiný ho plánuje rekonstruovat, další pak jen spoléhá na pravidelný růst hodnoty bytu. Mnoho majitelů nabízí byt ke krátkodobému pronájmu, což se vedení hlavního města …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB