Návrh odpuštění sociálního pojištění má vážné nedostatky, upozorňuje asociace

Vládní návrh promíjející platbu sociálního pojištění hrazenou zaměstnavatelem za měsíce červen až srpen 2020 vrátil včera Senát do Poslanecké sněmovny. Návrh je jistě dobrým úmyslem pomoci podnikatelům, avšak nebyl s nimi předem konzultován, což se promítlo do velmi nejasného textu, uvedla dnes Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Paní ministryně Maláčová evidentně nechápe, že firmy mohou vyplácet jen tolik, kolik vydělají, říká Pavla Břečková, místopředsedkyně AMSP ČR. Foto: ČSSD

Přestože podnikatelé svou součinnost nabízeli již v březnu, nebyli ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vyslyšeni. Jde o společné úsilí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) spolu s Komorou daňových poradců ČR (KDP ČR), Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR), Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS).

Podle AMSP jde například o způsob stanovení počtu zaměstnanců. „Zákon zatím vůbec neřeší, jakým způsobem se má určit počet zaměstnanců, přitom jde o jeden z klíčových parametrů vládního návrhu,“ upozorňuje místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková. V praxi se přitom používá několik způsobů, které ale vedou k různým výsledkům. Podnikatelé podle Břečkové vítají, že senátní verze jednoznačně určuje, že se pro určení počtu zaměstnanců použije průměrný přepočtený počet.

„Jde o údaj, který je zaměstnavatelům dobře znám, používají jej a tento výpočet také zohledňuje délku úvazků jednotlivých zaměstnanců. Je však zcela zásadní, aby se zachovala konzistence ve výpočtových metodikách i v terminologii. Jinak je skutečně obtížné se v legislativě a jednotlivých nařízeních orientovat. Ostatně byli jsme toho svědky například i u programu Antivirus a je třeba takovým situacím předcházet,“ dodává místopředsedkyně asociace.

AMSP informovala, že prosazuje, aby se odpuštění sociálního pojištění týkalo firem do 150 zaměstnanců – namísto 50 z původního návrhu MPSV. Současně je podmínkou, že firma zachovala stav svých zaměstnanců minimálně na úrovni 90 % oproti březnu a také nesnížila mzdy o více než deset procent. „Pomineme-li fakt, že MPSV chce z nějakého důvodu odpustit pojistné jen firmám, které krize prakticky nepostihla, tak návrh vůbec nereflektuje podnikovou praxi,“ doplňuje Pavla Břečková.

Podle asociace je zásadní, aby se pro účely srovnání počtu zaměstnanců v březnu a červnu neuvažovali ti, kteří například pobírají nemocenské dávky nebo odejdou na mateřskou. „Když např. ve firmě s devíti zaměstnanci odejde jeden do důchodu nebo z vlastní vůle, tak již firma na odpuštění pojistného nedosáhne. Statistika velkých čísel v segmentu malých a středních firem nefunguje,“ říká Břečková.

PSALI JSME:
Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Dalším sporným kritériem podle ní je, že nesměly o více než 10 % poklesnout mzdy. Asociace kompromisním návrhem prosazuje akceptaci poklesu alespoň o 20 %, ačkoli i to je pro firmu v útlumu velkým problémem.

„Paní ministryně Maláčová evidentně nechápe, že firmy mohou vyplácet jen tolik, kolik vydělají. Jinými slovy, na rozdíl od státního sektoru, kde už nyní je průměrná mzda vyšší než v privátním, firmy v krizích vždy snižují náklady, a tedy logicky i mzdy, které jsou vázané na výkon firmy,“ říká místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

„Perlou“ v návrhu je podle ní podmínka nesnížení mezd, resp. udržení výše 90 % původních mezd. „Jestliže náhle nemůžete jet na tři směny, tak prostě nejsou například noční příplatky – mzda se o ně přirozeně sníží. Stejně tak výkonová složka mzdy vázaná na obrat nebo na získání nových zákazníků je logicky nižší, a nelze hovořit o nevůli zaměstnavatele. I ve státním sektoru, v úřednických profesích, na ministerstvech by nebylo od věci měřit výkon a vázat na to odměnu. Možná by se zrychlila řada úkonů a zlepšil by se servis státu pro firmy, které ho vlastně živí,“ uzavírá Břečková.

PSALI JSME:
Asociace se ostře ohradila vůči vyjádření ministryně Maláčové na adresu živnostníků

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru