Nedaří se již ani prodejům aut. Spotřebitelská poptávka byla slabá i na začátku druhého čtvrtletí

Maloobchodní tržby bez prodejů aut se v dubnu nadále snižovaly. Tempo meziměsíčního poklesu se však zmírnilo z březnových -1,3 na -0,3 procenta. Nižší byly tržby za prodej pohonných hmot (-2,9 % m/m), ty za potraviny naopak nepatrně vzrostly (+0,2 % m/m), zatímco prodeje nepotravinářského zboží stagnovaly.
Nedaří se již ani prodejům aut. Ty byly v dubnu meziměsíčně nižší. To je v ostrém kontrastu s přelomem letošního a loňského roku, kdy tržby za prodej aut rychle rostly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vynecháme-li období pandemie, kdy byla řada obchodů buď zavřena, nebo určitým způsobem omezena, tak současná úroveň reálných maloobchodních tržeb odpovídá začátku roku 2018. V meziročním srovnání byly maloobchodní tržby bez prodejů aut letos v dubnu nižší o 7,7 procenta, což bylo výrazně pod tržním očekáváním (-6,1 %).

Na této odchylce se ale podepsala také revize dat z předchozích měsíců směrem k horšímu. Zatímco původně statistici udávali, že v březnu tržby klesly meziročně o 8,1 procenta, po revizi se tento pokles výrazně prohloubil na -9,5 procenta.

Nedaří se již ani prodejům aut. Ty byly v dubnu meziměsíčně nižší o 1,3 procenta po předchozím mírném růstu o 0,4 procenta. To je v ostrém kontrastu s přelomem letošního a loňského roku, kdy tržby za prodej aut rychle rostly.

Šlo však pravděpodobně o vliv doběhu dřívějších objednávek, které nemohly být realizovány z důvodu chybějících komponent, a tedy i omezené výroby automobilového průmyslu. To, že poptávka po průmyslovém zboží je nyní v útlumu, dokazují slabá čísla průmyslových objednávek jak z tuzemska, tak i ze zahraničí.

Obrázek přetrvávající slabé spotřebitelské poptávky v ČR pak dokreslují dubnová čísla tržeb za prodej služeb. Ty meziměsíčně vzrostly o pouhé 0,2 procenta, a to ještě po březnovém poklesu o 1,3 procenta.

Tržby za prodej služeb rostly výrazněji pouze v odvětví dopravy a skladování (1,1 % m/m) a v oblasti profesních, vědeckých a technických činností (1 % m/m). V ostatních odvětvích sektoru služeb byly tržby buď meziměsíčně nižší, či v lepším případě zhruba stagnovaly.

Vstup ekonomiky do druhého čtvrtletí se úplně nepovedl. Poptávka domácností podle dnešních dat zůstává stále slabá a podle včera zveřejněných dat v dubnu ostře klesla produkce průmyslu. Poměrně pesimistická data navíc aktuálně chodí také ze zahraničí.

Pokud by tento negativní trend měl pokračovat ve zbytku druhého čtvrtletí, tak pravděpodobně ekonomika za celý tento kvartál vykáže mezičtvrtletní pokles. Radost z konce technické recese druhé poloviny loňského roku kalí i nedávná revize dat tuzemského hrubého domácího produktu (HDP).

Zatímco původně Český statistický úřad pro první letošní čtvrtletí udával mezičtvrtletní nárůst HDP o 0,1 procenta, nyní již hovoří pouze o mezičtvrtletní stagnaci.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Kupovat nové auto nedává žádný smysl. Spíš udržovat starší a za pár let koupit elektro…..

  2. JN Jan Novák

    Skutečnost, že skomírá ekonomika, není důležitá. Důležité, je zvyšovat počet zaměstnanců placených státem. Je jich totiž pouze necelý milión a třeba policistům se na letošní rok přidávalo do tarifů pouze 17 %. A to je málo, když mají průměrný plat pouze 52 000 a výsluhy (důchody), až od 35 let věku.

  3. Pa Pavel

    Tak to je velmi dobrá zpráva. Je správné postupně snižovat spotřebu surovin a energie k výrobě obvykle nepotřebných věcí. Zemi a životnímu prostředí (lidem) to z dlouhodobého pohledu pomůže. A jinak se není co divit, že se auta neprodávají. Je to výrobek, který nejvíce ignoruje potřeby zákazníka a přidává každým rokem nové zbytečné funkce, které zvyšují cenu takovým způsobem, že je pak nutné zhoršit ty funkce, které od auta zákazník čeká (levná, pohodlná a rychlá přeprava lidí a věcí).

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB