Největším problémem u digitálního majetku je vyřešení dědictví

I zodpovědní lidé, kteří se pečlivě starají o svůj majetek a sepisují závěti, často vůbec neřeší ochranu účtů a prostředků u platebních systémů typu PayPal a sázkových kanceláří, kryptoměn, ani investic do akcií a komodit skrze fintechové aplikace.
Z pohledu právní ochrany majetku jsou nejzásadnější účty platebních technologií typu PayPal, sázkových kanceláří nebo kryptoměny. Stále větší hodnotu mají i on-line investiční účty do akcií, komodit a kryptoměn, které často fungují jako mobilní aplikace. Ilustrační foto: Pixabay.com

Každý by si proto měl udělat ve svém digitálním majetku pořádek a mít jej správně zabezpečený. V případě nouze by měly být přístupné i přístupové údaje k těmto aktivům. Majitel tak ochrání nejen sebe, ale v případě tragické události i své blízké.

Pokud v digitálním prostoru vlastníte majetek, tak je třeba zamyslet se nad tím, jak s ním naložit pro případ smrti. Doporučuji to samé, co platí o „normálním“ majetku, tedy v první řadě začít nad touto otázkou uvažovat.

Klíčová je evidence a představa o tom, jak má být s digitálním majetkem naloženo. Konkrétní řešení a bezpečnou formu předání digitálního majetku dědicům je pak v každém případě nutné řešit s odborníky.

Uvádět přesný seznam přístupů k digitálním aktivům například do závěti by bylo naprosto absurdní a velmi snadno zneužitelné. Závěť by tak bylo mimo jiné nutné často měnit tak, aby seznam zůstal aktuální.

Hesla a přístupy jsou velmi citlivými a důvěrnými informacemi. Jejich sdělování v závěti nebo potenciálním dědicům ještě za života vůbec doporučit nelze, protože by byly snadno zneužitelné kýmkoliv, kdo by se k závěti či důvěrným informacím dostal.

Největším problémem je u digitálního majetku právě vyřešení dědictví. Je třeba zajistit, aby se o něm dědicové dozvěděli, jinak se může i milionová hodnota aktiv nenávratně ztratit. Zároveň bez přístupů mohou být takové informace stejně k ničemu.

Např. v případě kryptoměn uložených na tzv. hardware peněženkách dědicům nestačí znát konkrétní hesla, nezbytné je mít k dispozici i samotnou hardwarovou peněženku.

Digitální majetek zahrnuje všechny on-line účty i účty v aplikacích. I u často nenápadných běžných registrací například do e-shopů mohou být nashromážděny kredity v tisícových hodnotách.

Z pohledu právní ochrany majetku jsou ale nejzásadnější účty platebních technologií typu PayPal, sázkových kanceláří nebo kryptoměny. Stále větší hodnotu mají i on-line investiční účty do akcií, komodit a kryptoměn, které často fungují jako mobilní aplikace.

Nejdůležitější je mít ve svém majetku pořádek – a to platí i pro ten digitální. Hodnota digitálního majetku může být v celkovém součtu obrovská. Řešení právní ochrany digitálního majetku přitom obvykle není snadné, protože tento majetek se v čase často mění. Možností je více a pro každého bude řešení individuální dle charakteru investic a také podle rodinných vztahů.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. MM MMXA

    Autore než něco napíšu, tak si zjistím jak některé věci fungují. Např. hw peněženka pro kryptoměny – ne, opravdu nepotřebujete konkrétní hw zařízení pro přístup ke kryptoměnám. Stačí vám seed + nová peněženka. Seed můžete mít klidně napsaný na kusu papíru, aby jste ji mohl obnovit.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB