Novinky v osobních financích: Banky snižují úrokové sazby u hypoték

Dvě tuzemské banky, Air Bank a Česká spořitelna, a Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) informovaly tento týden redakci FAEI.cz o tom, že snižují úrokové sazby poskytovaných hypotečních úvěrů a Hypoúvěru (v případě Buřinky, pozn. aut.). Zatímco Spořka sazby snížila už minulý týden, u Air Bank klesly až od pátku.
První v tuzemsku působící banky zareagovaly na snížení úrokových sazeb ČNB o půl procentního bodu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obě banky tak zareagovaly na významné snížení úrokových sazeb tuzemské centrální banky o půl procentního bodu a zjevně i na aktuální statistická čísla ohledně inflace. Ovšem výsledek se u obou bank liší.

Nejnižší úroková sazba hypotečního úvěru u České spořitelny začíná od 5,39 procenta, a to u úvěru s fixací na čtyři a pět let, Air Bank nově nabízí refinancování hypotéky s jednou nejnižších sazeb na tuzemském nově trhu – začíná na 4,69 procenta. Banka navíc tvrdí, že hlavní, tedy dvou-, tří- a pětileté fixace umí nabídnout s roční úrokovou sazbou pod pět procent.

PSALI JSME:
Lednové hypotéky podle ČBA? Tradičně slabší měsíc, ale snížila se i průměrná hypoteční sazba

Snížení úrokových sazeb u České spořitelny a Buřinky se týká všech fixací úrokových sazeb, a to v rozmezí o 0,2 až 0,4 procentního bodu, zatímco Air Bank zlevňuje jen hypotéky s kratšími fixacemi na dva a tři roky a to o 0,5 procentního bodu.

Komerční banka informovala, že využívání karet jejími klienty v minulém roce rostlo. Objem domácích plateb se zvýšil v meziročním srovnání v roce 2023 o sedm procent a u zahraničních plateb dokonce o 20 procent. Rostl i objem transakcí v internetových obchodech. V meziročním srovnání byly za celý rok objemy plateb na internetu, které uskutečnili klienti banky, o čtyři procenta větší.

Zdroj: Home Credit

Home Credit informoval o průzkumu, kterým se porovnal s konkurencí na českém trhu mikropůjček. Pokud člověk využije mikropůjčku Kamali v hodnotě 10 000 korun se splatností 30 dnů, zaplatí za tento produkt od Home Creditu 330 korun. Na trhu však působí i společnosti, u nichž lidé v porovnání s uvedenou mikropůjčkou zaplatí i více než desetinásobek (viz graf výše, pozn. aut.).

Společnosti na trhu mikropůjček nabízejí běžně své produkty s roční procentní sazbou nákladů na spotřebitelský úvěr (RPSN) i přes 1000 %. Kromě řádově nižší ceny Kamali konkuruje i svými transparentními podmínkami, díky nimž se Home Credit pravidelně umisťuje mezi nejlepšími poskytovateli mikroúvěrů v Indexu odpovědného úvěrování vyhlašovaném organizací Člověk v tísni.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Úrokové sazby? Čím menší banka, tím vyšší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB