Novinky v osobních financích: Česká spořitelna zvýšila úrokové sazby u hypoték

Ze všech tiskových zpráv bank a dalších finančních institucí, které nám minulý týden přistály v redakčním e-mailu, jsme vyhodnotili jako tu nejdůležitější, že Česká spořitelna v reakci na aktuální vývoj na hypotečním trhu zvýšila od 1. května úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Nové sazby u úvěrů na bydlení se týkají všech fixací, které se zvýšily o 0,2 procentního bodu.
Česká spořitelna od začátku května zvýšila úrokové sazby u hypoték. Foto: FAEI.cz

Banka uvedla, že v posledním roce zaznamenala zvýšený zájem o delší fixace na osm a více let. Tyto hypotéky nyní tvoří 80 procent ze všech úvěrů na bydlení. Přitom ještě před pár lety klienti bank u nových hypoték nejčastěji volili pětiletou fixaci. Už v polovině loňského roku jsme upozornili, že dvě třetiny lidí fixovaly sazby hypoték na sedm až deset let, čili trend pokračuje.

Ale i další zprávy ze světa osobních financí se týkaly bydlení. Za zmínku stojí informace Asociace českých stavebních spořitelen, která přinesla výsledky svého únorového průzkumu o bydlení. Třetina mladých lidí si prý představuje své ideální bydlení v bytě či domě s balkónem nebo terasou, ale věřte „průzkumu“, když se z něj ani nedozvíte, kolik lidí se jej účastnilo, nebo jakou metodou byl realizován.

PSALI JSME:
Dvě třetiny lidí letos fixují sazby hypoték na sedm až deset let

Zato členové asociace přišli s konkrétními novinkami. Například Raiffeisen stavební spořitelna uvedla, že za své klienty nově vyřídí odhady nemovitostí a ulehčí jim tím proces vyřizování úvěrů na bydlení hypotečního typu. Až do konce června navíc spořitelna ocenění nemovitosti související s poskytnutím úvěru vyřídí bez poplatku.

Buřinka, respektive Stavební spořitelna České spořitelny, informovala, že až do konce května prodlužuje zvýhodněný úvěr za 4,35 procenta ročně. Akční nabídka se týká úvěrů až do výše 2,5 milionu korun bez zajištění nemovitostí s maximální splatností 20 let a fixací úrokové sazby na tři roky. V případě družstevního bydlení může spořitelna poskytnout úvěr až do výše 3,5 milionu Kč bez zajištění nemovitostí.

ČSOB uvedla, že její noví i stávající klienti mohou využít pro své úvěry konsolidaci s garantovanou úrokovou sazbou 4,5 procenta. Nabídka platí od května a je časově omezena. Klienti mohou konsolidovat běžné úvěry a nákupy na splátky, ale také kreditní karty nebo kontokorenty. Podmínkou je minimální částka pro konsolidaci 50 tisíc korun, kterou si zájemce o konsolidaci převede do ČSOB z jiné bankovní či nebankovní společnosti.

Zdroj: Broker Consulting

Společnost Broker Consulting informovala o svém Indexu spotřebitelských úvěrů. Ten za březen meziměsíčně mírně vzrostl na 6,20 procenta ročně. Výraznějšímu zvýšení sazeb podle odborníků příliš nenahrává konkurenční boj na trhu spotřebitelských úvěrů, ani to, že domácnosti nyní mnohem důkladněji zvažují potřebu pořízení úvěru.

Mobilní aplikace Patron GO, která hlídá finanční zdraví rodinných rozpočtů, je sice na trhu jen dva týdny a naistalovalo si ji zatím jen 1500 uživatelů, ale zkontrolovala už 150 tisíc plateb a našla přes tisíc virů. Nejvíce předražené platby v oblasti osobních půjček identifikoval Patron u České spořitelny, v případě mobilních tarifů pak u operátora O2.

Česká spořitelna informovala, že v rámci programu Abeceda vzdělávání pro seniory byla spuštěna iniciativa s názvem #digiprarodiče, která se zaměřuje na vzdělávání starší generace. Studenti středních a vysokých škol v on-line prostředí učí seniory, jak zacházet s moderními technologiemi. Dílčí iniciativa probíhá pod hlavičkou projektu finančního gramotnosti Abeceda peněz.

PSALI JSME:
Mladí se vyhýbají starým, aby jim nemuseli pomáhat s mobilem či počítačem

Moneta Money Bank informovala, že spouští nadaci Clementia, která je ode dneška připravena pomoci s oddlužením lidem, kteří se ocitli ve složité životní situaci. Půjde například o nezletilé děti, na něž v rámci dědického řízení po zemřelých rodičích přechází finanční závazky nebo o oběti trestných činů a nezaviněných dopravních nehod s následnou trvalou zdravotní újmou, které přišly o zaměstnání a nejsou schopny dostát svým finančním závazkům.

Stravenková společnost Edenred uvedla, že od tohoto pondělí budou moci lidé nově platit jejími stravenkovými kartami a stravenkami v prodejnách řetězce Lidl. Kartami a stravenkami společnosti lze už teď platit v Albertu, Bille, Globusu, Kauflandu, Penny Marketu, Tescu, Rohlik.cz a Kosik.cz.

Uniqa pojišťovna se pochlubila, že jako první na pojistném trhu zprovoznila tzv. voicebot pro registraci škod z různých druhů pojištění. Její klienti tak mohou nahlásit svoji pojistnou událost telefonicky virtuální asistence NIKI po celý den sedm dnů v týdnu. Pokud se tento způsob komunikace osvědčí, v následujících letech by mohl v pojišťovně nahradit většinu telefonických registrací škod.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Výplata předem jako benefit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru