Novinky v osobních financích: Zadlužení obyvatel loni rekordně vzrostlo

Tento týden nás v redakci nejvíce zaujala zpráva Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, podle nějž celkový evidovaný dluh obyvatel v Bankovním a Nebankovním vzrostl v průběhu loňského roku o rekordních 365 miliard korun a dosáhl 2,97 bilionu korun. Důvodem byl vysoký zájem o úvěry na bydlení. Jejich objem vzrostl meziročně o 358 miliard na 2,47 bilionu korun.
Úvěry na spotřebu nesplácelo loni 176 tisíc lidí, úvěry na bydlení pak téměř 11 tisíc lidí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I přes rostoucí zadlužení obyvatel se však meziročně opět snížil objem nespláceného dluhu i počet lidí, kteří své úvěry nespláceli. Své úvěry na spotřebu nesplácelo 176 tisíc lidí, úvěry na bydlení téměř 11 tisíc lidí. Za dobrou platební morálkou stojí růst mezd, který měl větší dynamiku, než růst průměrných měsíčních splátek úvěrů.

Finanční skupina České spořitelny informovala, že přichází se dvěma novinkami – Úvěrem od Buřinky pro budoucnost a Hypotékou pro budoucnost. Oba produkty nabízí výhodnější podmínky těm, kteří chtějí bydlet udržitelně. Pro čtvrtinu Čechů, jak zjistil průzkum mezi klienty Buřinky uskutečněný v roce 2021, je úspora energií jedním z hlavních faktorů při rozhodování o rekonstrukci.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Banky rozšiřují pomoc Ukrajině

Ney spořitelní družstvo uvedlo, že přichází na trh s výhodným spořicím účtem. Ten je možné založit s minimálním vkladem 20 000 korun, výpovědní lhůta je jeden měsíc. Peníze jsou úročeny sazbou čtyři procenta ročně. Na takto uložené peníze se vztahuje pojištění do výše ekvivalentu 100 000 euro, tedy přibližně 2,5 milionu korun.

KB Penzijní společnost informovala, že k novým smlouvám doplňkového penzijního spoření sjednaným dětem či vnoučatům nabízí bonus 1 000 Kč. Odměnu ve stejné výši získají také všichni klienti, kteří k uzavření smlouvy penzijního spoření využijí mobilní aplikaci KB Mobilní banka. Akce platí pro nové smlouvy uzavřené do 31. prosince 2022 s minimálním měsíčním příspěvkem 500 Kč.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Banky se předhánějí v pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB