Zatímco ve dvou nejdražších městech Praze a Brně vzrostly ceny obědů za poslední rok shodně o 5,6 procenta, v Ústí nad Labem to bylo o 7,8 procenta, Plzni o 7,4, Karlových Varech o 7,1 a Českých Budějovicích také o 7,1 %. Celorepublikový průměr, který vychází z bezmála 1,3 milionu transakcí v restauracích všech tuzemských regionů, je přitom 6,5 procenta.
Současný růst cen v regionech sousedících s Německem a Rakouskem má více důvodů. „V příhraničních krajích čelí restauratéři na pracovním trhu zesílené konkurenci z Německa a Rakouska. Musejí tedy výrazněji zvyšovat platy, aby jim zaměstnanci neodcházeli za hranice. To se pochopitelně promítá i do cen jídel. Krátkodobě pak zde vidíme i vliv letní turistické sezóny. Restauratéři se díky vyšší poptávce zahraničních návštěvníků nebáli jít s cenami nahoru,“ vysvětluje Zbyněk Vystrčil ze společnosti Edenred.
Zvyšování cen v regionech
Právě tato společnost pravidelně sestavuje žebříček cen obědů, který vychází z plateb více než 160 tisíců zaměstnanců, využívajících v restauracích platební stravenkovou kartu Ticket Restaurant. Obecně platí, že v regionech rostou útraty za obědy rychleji, než v nejdražších městech Praze a Brně.
„Je to známka toho, že celé české ekonomice se daří a Češi jsou v době vysoké zaměstnanosti a trvalého růstu mezd ochotni si připlatit za kvalitnější jídlo. A to i mimo největší města, kde to platí již několik let,“ uvádí Vystrčil.
Z informací, které má Edenred přímo od provozovatelů restaurací, přitom vyplývá, že lidé v regionech si mnohem častěji, než dříve objednávají nejenom jídla z polední nabídky, ale i z běžného jídelního lístku a kombinují i více chodů.
„To, na co jsme byli zvyklí z Prahy nebo Brna, se stává běžnou praxí i v dalších městech. Díky našemu dlouhodobému partnerství s restauracemi víme, že Češi si zkrátka chtějí na jídle více pochutnat, nepovažují oběd jen za nutnost se najíst. A ideálním nástrojem, jak plnohodnotný oběd zajistit, jsou stravenky, které jsou stále považované ze strany zaměstnanců za nejoblíbenější zaměstnanecký benefit,“ komentuje Vystrčil.
Průměrných 124,50 koruny
Současná celorepubliková průměrná cena oběda je 124,50 koruny, což představuje roční nárůst o 8,10 koruny, neboli 6,5 procenta. Celkové spotřebitelské ceny se přitom zvedly jen o 2,7 procenty. I to dokládá, jak pozitivní je spotřebitelská nálada v Česku. „Na druhou stranu si musíme uvědomit, že ceny potravin a dalších surovin a nákladů restaurací rostly rychleji, než je celková inflace,“ upozorňuje Zbyněk Vystrčil.
Ministerstvo financí nyní připravuje novelu zákona o daních z příjmů, která zavede takzvaný stravenkový paušál. Zaměstnanec by dostával peníze na stravu přímo. Paušál bude alternativou k současnému režimu se stravenkami, který zůstane zachován, příspěvek od zaměstnavatele bude i nadále osvobozen od daní i pojistných. Na podporu stravování tak dosáhne i čtvrtina zaměstnanců, tedy asi milion lidí, kteří dosud stravenky nedostávají.
„Chceme dát možnost milionu lidí, aby i oni mohli využít příspěvky na stravování,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Průměrná cena oběda (v korunách):
Praha: 139,40
Brno: 130,50
České Budějovice: 126,00
Plzeň: 125,10
Liberec: 123,20
Hradec Králové: 121,90
Pardubice: 120,40
Karlovy Vary: 119,90
Zlín: 118,10
Ústí nad Labem: 117,20
Olomouc: 115,30
Ostrava: 115,10
Jihlava: 114,70Česká republika: 124,50