Nově již ke splnění požadavků na nižší podíl primární energie z neobnovitelných zdrojů nestačí pouze realizovat předepsanou tloušťku tepelné izolace. Konkrétním dopadům nových legislativních požadavků na ukazatele energetické náročnosti budov se například věnuje studie, kterou zpracoval Ing. Miroslav Urban, PhD., z katedry technických zařízení budov Fakulty stavební ČVUT.
Jeho studie konceptů technického řešení systémů pro vytápění rodinného domu porovnává modelovou novostavbu bungalovu, ale i dvoupodlažního rodinného domu, popřípadě rekonstrukci staršího venkovského domu.
Ze studie vyplývá, že u novostavby splňují požadavky na limit podílu energie z neobnovitelných zdrojů od 1. 1. 2022 spolehlivě kotel na pelety, tepelné čerpadlo i zemní plyn.
Využití elektřiny jako hlavního zdroje vytápění v novostavbách ale nová legislativa zkomplikovala.
U běžné rekonstrukce staršího domu se od ledna 2022 nic nemění. Podle souhrnné zprávy studie ČVUT tak lze předpokládat, že při splnění minimálního požadavku na zateplení tzv. obálky budovy vyhoví prakticky jakékoliv technické řešení a splnění požadavku na energetickou náročnost budovy bude vcelku bezproblémové.
„Pokud jde o novostavbu, neobejdeme se u LPG v blízké budoucnosti bez vyššího podílu obnovitelné energie, nebo bude nutné objekt doplnit systémem nuceného větrání se zpětným získáváním tepla,“ informoval redakci autor studie.
„Nucené větrání však neplní jen funkci úsporného opatření, ale v současnosti vlastně jde o ve stavebnictví už poměrně běžný prvek, který zejména v zimním období výrazně zvyšuje komfort a kvalitu vzduchu v domě,“ dodal Urban.