Non-fungible tokeny, neboli NFT (česky nezaměnitelné žetony, pozn. red.), jsou jedinečná digitální aktiva, jejichž vlastnictví lze zjistit a uložit do digitální účetní knihy prostřednictvím technologie blockchain.
A rok 2021 byl rokem vzestupu NFT, protože z ničeho nic získaly na popularitě. Investoři divoce přihazovali věci, jako jsou unikátně generované obrázky postaviček od CryptoPunks a ilustrace od dříve neznámého umělce Beeple, z nichž jedna se letor v březnu prodala za rekordních 69 milionů dolarů.
I když v počátcích vypadal trh s NFT tokeny pro kupce nebezpečně a chaoticky, dnes už má tato technologie zářné vyhlídky. NFT platforma nabízí nejen nový způsob, jak ověřovat vlastnictví práv, ale i způsob, jak práva distribuovat bez prostředníků, tedy zcela decentralizovaný systém, který zcela odstraní potřebu centralizované platformy.
Pro použití tokenů NFT v hudebním průmyslu mohou být poměrně pádné argumenty. Hudebníci jsou totiž přesvědčeni, že jsou k nim současné streamovací platformy jako Spotify či Apple Music v rámci současných modelů rozdělování tržeb nespravedlivé. Tyto modely nepřiřazují poplatky jednotlivých předplatitelů konkrétní hudbě, kterou daní uživatelé poslouchají.
Místo toho se všechny předplatitelské poplatky agregují a rozdělují podle podílu jednotlivých umělců na celkovém streamování. Navíc si značnou část nechávají streamovací platformy, což spolu s podílem hudebních vydavatelství činí mnohdy i více, než 75 procent celkových tržeb.
Využitím NFT, konkrétně prostřednictvím „smart-contract“ blockchainů, by však umělci mohli distribuovat hudbu přímo posluchačům, aniž by si z toho centralizovaní zprostředkovatelé brali podíl, a zároveň by mohli sledovat své příjmy v reálném čase – dokonce by dostávali zaplaceno v reálném čase –, přičemž posluchači by si mohli užívat vědomí, že peníze, které platí, jdou přímo konkrétnímu umělci.
V roce 2022 se mezi uživateli rozšíří služba na bázi NFT, která začne nabízet hudbu hvězdných interpretů, ať už to bude Katy Perry, The Chainsmokers, nebo například Jason Derulo. Ti všichni v poslední době podpořili snahy vybudovat novou streamovací platformu s využitím technologie blockchainu.
Současné i další známí umělci opouštět „tradiční“ streamovací platformy začnou a ty se náhle ocitnou v „terminálním rozkladu“. Investoři si nakonec všimnou, že doba přestává přát této formě podcastů, filmů a dalších forem digitalizovaného obsahu.
Tržní vývoj: Investoři si uvědomí, že se nad firmou Spotify stahují mraky, a její akcie se v roce 2022 propadnou o 33 procent.
Autor je kryptoměnový analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)