Osmá šokující předpověď pro rok 2022: Nová platforma digitálních práv na bázi NFT povede k úpadku Spotify

Téma týdne
Muzikanti jsou připraveni na změnu, protože současné paradigma streamování hudby znamená, že si 75-95 procent tržeb z poslechu streamované hudby rozdělují vydavatelství a streamovací platformy. V roce 2022 pomůže nová blockchainová technologie hudebníkům znovu získat spravedlivější část tržeb.
Podle osmé z šokujících předpovědí Saxo Bank pro rok 2022 nová platforma digitálních práv na bázi NFT povede k úpadku Spotify. Ilustrační foto: Pixabay.com

Non-fungible tokeny, neboli NFT (česky nezaměnitelné žetony, pozn. red.), jsou jedinečná digitální aktiva, jejichž vlastnictví lze zjistit a uložit do digitální účetní knihy prostřednictvím technologie blockchain.

A rok 2021 byl rokem vzestupu NFT, protože z ničeho nic získaly na popularitě. Investoři divoce přihazovali věci, jako jsou unikátně generované obrázky postaviček od CryptoPunks a ilustrace od dříve neznámého umělce Beeple, z nichž jedna se letor v březnu prodala za rekordních 69 milionů dolarů.

I když v počátcích vypadal trh s NFT tokeny pro kupce nebezpečně a chaoticky, dnes už má tato technologie zářné vyhlídky. NFT platforma nabízí nejen nový způsob, jak ověřovat vlastnictví práv, ale i způsob, jak práva distribuovat bez prostředníků, tedy zcela decentralizovaný systém, který zcela odstraní potřebu centralizované platformy.

PSALI JSME:
Počátek velké bitvy: Společnost Epic Games vstoupila do ringu proti duopolu Google a Apple

Pro použití tokenů NFT v hudebním průmyslu mohou být poměrně pádné argumenty. Hudebníci jsou totiž přesvědčeni, že jsou k nim současné streamovací platformy jako Spotify či Apple Music v rámci současných modelů rozdělování tržeb nespravedlivé. Tyto modely nepřiřazují poplatky jednotlivých předplatitelů konkrétní hudbě, kterou daní uživatelé poslouchají.

Místo toho se všechny předplatitelské poplatky agregují a rozdělují podle podílu jednotlivých umělců na celkovém streamování. Navíc si značnou část nechávají streamovací platformy, což spolu s podílem hudebních vydavatelství činí mnohdy i více, než 75 procent celkových tržeb.

Využitím NFT, konkrétně prostřednictvím „smart-contract“ blockchainů, by však umělci mohli distribuovat hudbu přímo posluchačům, aniž by si z toho centralizovaní zprostředkovatelé brali podíl, a zároveň by mohli sledovat své příjmy v reálném čase – dokonce by dostávali zaplaceno v reálném čase –, přičemž posluchači by si mohli užívat vědomí, že peníze, které platí, jdou přímo konkrétnímu umělci.

PSALI JSME:
Mladí Češi si pozvolna zvykají platit za sdílenou hudbu. Starším se do toho nechce

V roce 2022 se mezi uživateli rozšíří služba na bázi NFT, která začne nabízet hudbu hvězdných interpretů, ať už to bude Katy Perry, The Chainsmokers, nebo například Jason Derulo. Ti všichni v poslední době podpořili snahy vybudovat novou streamovací platformu s využitím technologie blockchainu.

Současné i další známí umělci opouštět „tradiční“ streamovací platformy začnou a ty se náhle ocitnou v „terminálním rozkladu“. Investoři si nakonec všimnou, že doba přestává přát této formě podcastů, filmů a dalších forem digitalizovaného obsahu.

Tržní vývoj: Investoři si uvědomí, že se nad firmou Spotify stahují mraky, a její akcie se v roce 2022 propadnou o 33 procent.

Autor je kryptoměnový analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šokující předpovědi pro rok 2022: Přichází revoluce!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Strašák jménem datová schránka

Pro statisíce malých spolků či OSVČ to je zlý sen. Od ledna příštího roku budou muset se státní správou komunikovat výhradně elektronicky. Že tzv. datovou schránku nemají a ani si ji nechtějí zřizovat? Všechny …

Bude léto milostivé už naposledy?

Podruhé a – dost. Tak alespoň zní slib poslanců Patrika Nachera (ANO) a Marka Výborného (KDU-ČSL) ohledně Milostivého léta II, které proběhne letos od 1. září do 30. listopadu. Jde o opakování akce, která na přelomu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB