Platy učitelů příští rok ztratí potřebné tempo. Důchodcům se příjmy zvýší víc

Nynější vláda vydržela (klobouk dolů) několik let za sebou zvyšovat platy učitelů výrazně rychleji, než rostly výdělky v ekonomice celkově. Tato verva jí bohužel došla: V příštím roce by dle čerstvě zveřejněného návrhu příslušného vládního nařízení měly platy učitelů růst už jen o čtyři procenta.
Snížením růstu učitelských platů z dříve plánovaných devíti procenta na v pondělí navržená čtyři procenta vláda ušetří v příštím roce kolem 5,5 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud celková mzdová úroveň poroste v roce 2021 o 2,5 procenta (jak očekáváme v naší aktuální prognóze – pozn. aut.), navyšování relace mezi platy učitelů a průměrnými platy v ekonomice se téměř zastaví. Přitom ještě v roce 2018 bylo Česko – co se týče relace výdělků učitelů (na 2. stupni) a všech vysokoškoláků – stále na chvostu OECD, viz graf níže.

Podle čerstvé publikace Českého statistického úřadu dosáhl v roce 2019 poměr platů učitelských a obecně vysokoškolských už 71 %. To by znamenalo, že jsme předběhli Maďary, SLÁVA! (Ledaže Maďaři mezitím tento podíl taky zvýšili.) Ale celému zbytku OECD se i tak pořád ostudně díváme na záda.

Jasně, je těžká doba, šetřit se musí. Snížením růstu učitelských platů z dříve plánovaných devíti procenta na v pondělí navržená čtyři procenta vláda ušetří v příštím roce kolem 5,5 miliardy korun. Vládě ovšem nebylo v této době úspor líto utratit téměř tříkrát víc na „mimořádném příspěvku“ pro důchodce. Přitom průměrný důchod se (bez tohoto příspěvku – ten je vyplácen už letos) příští rok zvýší o cca 5,5 procenta. Důchodcům se tedy příjmy zvýší víc, než učitelům.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 34
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. al alexandr

  Jaka ostuda , at jsdou ucit do Korsariky . Jsou potrebnejsi povolani nez ucitel !

  • Lu Ludvík

   Koukám podle Vašeho projevu, že jste to v minulosti už bez učitelů zkusil

   • Tu Tulak

    Alexandr je asi učitel,když ví,jak je zbytečné učit. Anebo a to spíše majitel továrny,který potřebuje blbce a nevěděla cena.

   • ji jiří

    Tak já se ho zastanu-dle úrovně mladé generace se zdá,že s učiteli do styku vůbec nepřišla. To divné samo osobě není. Zarážejcí je to-že do školy prokazatelně chodila

 2. Ru Ruda

  proč se pořád navážíte do důchodců ??? nepřizpůsobiví a sociální dávky pro ně vám nevadí ???

  • Pa Pavel

   nepřisbusobiví a sociální dávky!! a neziskovky, rozkradený stovky miliard politiky,senátory,primátory,hejtmany,starosty,uředníky nám vytvoří takovou sumu že ba byly platy učitelu na urovni předních státu ale i duchody

  • Iv Ivana

   To je všechno hezký, všem se zvedá příjem, důchodcům, učitelům, lékařům, a kde že na to stát bere???

   • pa paul

    Nějak pořád zapomínají tihle odborníci, že na rozdíl od nich důchodci tady každý nejméně 40 let odváděl daně ze svého platu a dostal almužnu na dožití. Přesto jsou terčem závistivců.

  • Pe Pepa

   Ti co nadávají na důchodce by si měli uvědomit že taky jednou budou důchodci i z nich.

  • Jo Josef

   Bohužel, i ti netáhla chodí volit a volí toho, kdo je udržuje v jejich lenosti pracovat…

  • Tu Tulak

   Nemám nicproti přidávání důchodcům, ale v tomhle průšvihu s covidem, to mohlo počkat. A pravda je,že bez řádného vzdělání, bude tenhle stát za chvíli kmenem nevzdělanců patřící na stromy. Plat učitelů není nejhorší, ale není ani dostačující. V dnešní době je velmi náročné žákům do hlav něco dostat. Obzvlášť teď v době neustále přerušované kontaktní výuky. Praxi jen těžko zvládnou přes monitor počítače a bez ní se nic nenaučí. A pokud ještě valná hromada z nich nemá chuť se něčemu naučit,tak potom nevím,kdo vám bude přispívat na důchod.

   • Ja Jan

    Na co bymělo přidávání důchodcům čekat? V tom navýšení ze promítá růst platů a inflace z minulého období, ne budoucnost. Důchody jen dohánějí to, co jiní již dostali.

  • Pa Pavel

   Fakt? 14 000 hrubeho? Tezko… cisteho ma teoreticky ucitel 32 000. Tedy podle vas ma duchodce cca 10 000Kc? Tezko…

 3. JS Jan Sokol

  Ústavní činitelé si od roku 2012 zvýšili příjmy o 80% Nikdo se neptá kde se na to berou peníze, ale víme,že každý nás stojí 100 milionů ročně. Důchodci mají průměrně 110 Kč na jídlo denně. Potom není divu, že v důsledku podvýživy umírají na koronáč!

 4. na nakobyl

  Plat by měl být úměrný množství a kvalitě odvedené práce a nikoliv si myslet, že když někomu dáme peníz, bude od rána do večera odvádět dobrou práci.

 5. Fr František

  jakýsi ministr prohlásil , že je potřeba učitelům nejdříve dát peníze a potom je začít školit jak pořádně učit.Dnes je průměrný plat ve státní sféře o více jak 5000 korrun vyšší než ve sféře výrobní.Toto je asi světová rarita ,ti co na Vás vydělávají mají o 15 % méně

 6. JK Jana Kroužková

  Přejte nám důchodcům těch pár korun navíc,věřte,že si je zasloužíme,já odpracovala bez pár měsíců 48 let a jak dlouho tady ještě budu je ve hvězdách.Tak proč ta zloba,všichni jednou budete staří.

 7. mi miloslav

  nevím, proč učitelé dostávají stále přidáno, znalosti žáků jsou stále horší, zeptejte se jich, kde leží Kostarika? Budeme se divit.

  • Pa Pavel

   Mozna srovnani platu a nutnosti studovani, dokonce VS a stale vzdelavani. Mimochodem, muzete jit od minuty ucit, kdyz chcete jejich penize. A posunout vzdelani o kus dal…

  • Tu Tulak

   To,že znalosti žáků jsou na nízké úrovni není vina učitelů, ale nechuť a chyba se učit,při výuce dávat pozor a na výuku se řádně připravovat samotných žáků a jejich rodičů. Ze zkušeností moc dobře vím,jak na učení žáci kašlou. Nepřipravují se, nemají zájem. Na dotaz proč se tedy přihlásili na určitý obor, odpovídají,že neví, nebo že na ně nic jiného nezůstalo. Na dotaz na známky ze základní školy říkají, že si nepamatují co dostaly a když, tak jsou to 4 v lepším případě 3. Neví co je to geometrie,násobilka a dělení je na nulové úrovni. Ale to není vinou učitelů, ale vinou rodičů,kteří se jim nevěnují a nemají na ně čas. Hromada z nich má docházku jeden maximálně dva dny v týdnu. Zbytek jsou nemocní, ujel jim spoj do školy, rodinné důvody apod a to vše za vydatné pomoci a obhajobě rodičů. A to je skutečnost.

 8. Fr FrancesTotti

  Jako napsat větu že důchodcům se příští rok zvedne příjem více než učitelům je opravdu hodno člověku, který je placený bankou. To je prasárna prvního stupně už proto, že to není pravda a za druhé, příští rok se jim sníží daň na 15 procent, takže jim celkové zvýšení platu i s osobními hodnoceními bude dělat v průměru 6000. A to je nespochybnitelná realita pro všechny, kteří umí počítat. Tihle hnusáci z bank co fabulují lžou a lhát budou stále.

 9. ma marek

  lidé ve výrobní sféře mají mít největší platy protože vydělávají na tu státní a příspěvkovou sféru čím víc pracující lidé vydělají tím větší daně odvedou až potom ta státní a příspěvková sféra to co se děje u nás v zemi je druhé Řecko tam také státní a příspěvková sféra žila nezaslouženě nad poměry a všichni víme jak to dopadlo že??

  • Pa Pavel

   A kdopak vam vzdela deti, aby nestali jen u pasu? Vy sam? Nemyslite, ze vzdelani je tedy celkem dulezita polozka? A kdyz zaplatite prumer, mate prumer. Chcete lepsi vzdelani, musite lidem zaplatit. Proc maji asi soukrome VS uspechy? Maji spickove ucitele. A vystudovani nejdou k pasu…

 10. ka karelka

  35 tisíc za „učení“u menťáků se mi zdá příliš jak platově i co se týče vzdělání pedagoga…

 11. sa salfik

  Přidat ale pracovní hodiny pracují 20hodin týdně a 3 měsíce placené dovelené kdo znás to má.

  • Tu Tulak

   Běž učit a budeš to mít taky. Ale ty nejsi ten typ,který by to zvládnu.

   • DV Dagmar V.

    To je hodně slaboduchý argument, Tuláku. Také si myslím, že přepočet na skutečně odpracované hodiny číní z učitelského platu královský příjem za hodinu. A ne, nepůjdu učit, živí mě to, co jsem vystudovala.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB