Po skeptickém únoru mírně optimistický březen

Názor
Pesimismus v podnikatelském sektoru, který ukázal únorový konjunkturální průzkum statistického úřadu, v březnu částečně opadl. S výjimkou stavebnictví se totiž zlepšila nálada ve všech sledovaných odvětvích české ekonomiky.
Mírný optimismus je v aktuálním průzkumu Českého statistického úřadu vidět i mezi spotřebiteli. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To lze připsat nejenom přece jen lepšímu hodnocení současné situace firem, ale zejména jejich očekávání pro následující tři měsíce. A právě ta se mimochodem zhoršila ve stavebnictví.

Mírný optimismus je v aktuálním průzkumu Českého statistického úřadu vidět i mezi spotřebiteli. Opět i zde sehrává velkou roli očekávání příznivějšího vývoje české ekonomiky, které se promítne i do vlastní finanční situace domácností v následujícím roce. Ovšem do velkých nákupů se zatím spotřebitelé nehrnou.

Za pozitivní lze v březnovém průzkumu považovat i výrazné snížení inflačních očekávání. Jednak domácnosti se obávají inflace už výrazně méně než na začátku roku, jednak tato očekávání opadávají i v podnikatelském sektoru.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku se v březnu zlepšila

Tedy s malou výjimkou některých služeb, které zatím jedou na vlně zdražování, jak už ostatně potvrdila i poslední čísla o výrobní inflaci. Nejnovější průzkum důvěry dává naději, že se situace v české ekonomice v úvodu letošního roku stabilizovala a nejspíše i vykáže symbolický růst.

O nějaké konjunktuře je zatím předčasné hovořit, protože v první fázi se pojede na vrub zásob a teprve s oživením zahraniční poptávky lze předpokládat i pozitivní impuls ve výrobním sektoru. Prozatím ovšem současná pozitivní očekávání firem nejsou jasně podložena novými objednávkami.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku není nijak valná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB