Podílové fondy zhodnocují centrálním bankám navzdory

Od začátku roku do konce třetího čtvrtletí zhodnotily podílové fondy průměrnému investorovi vklady o 5,1 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select a který má redakce FAEI.cz k dispozici.
Za výherce třetího čtvrtletí lze podle Indexu českého investora CII750 označit fondy hodnotových akcií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v prvním pololetí vykázaly fondy silný růst ve výši 5,71 procenta, ve třetím kvartálu jsme byli svědky stagnace. Vinou velice proměnlivého prostředí kapitálového trhu fondy ve třetím čtvrtletí lehce odepsaly 0,58 procenta.

Přesto navzdory horším výsledkům z posledních dvou měsíců dosahuje průměrný český investor za poslední tři roky při investicích do akciových fondů zisk šest procent ročně.

„Akciové fondy v čistém korunovém vyjádření letos vyrostly podle Indexu českého investora CII750 o 7,4 procenta. Vedle toho defenzivnější fondy, převážně dluhopisové, vyrostly o 3,8 procenta,“ informoval naši redakci Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik společnosti Swiss Life Select.

Zdroj: Swiss Life Select

Více než uspokojivých výsledků podle Bechníka po delší době dosáhly také fondy českých státních dluhopisů a fondy peněžního trhu, když velice často za posledních dvanáct měsíců přesáhly výkonnost šesti procent. U ostatních investic podle něj stojí za pozornost odlišná výkonnost fondů vedených v různých měnách.

„Zatímco v prvním pololetí vydělal český investor o přibližně šesti procent více, pokud vložil peníze do fondů zajištěných do české koruny, tak naopak třetí čtvrtletí přálo fondům s otevřenou měnovou expozicí. Ty totiž za poslední tři měsíce v případě amerického dolaru výkonnostně předčily ty zajištěné do české koruny o zhruba tři procenta,“ dodal Richard Bechník.

Za výherce třetího čtvrtletí lze podle Indexu českého investora CII750 označit fondy hodnotových akcií. V porovnání s fondy růstových akcií si vedly lépe, když vykázaly větší odolnost vůči negativním informacím z trhu. Jedním z důvodů bylo i silné zhodnocení energetického sektoru, který byl podpořen prudkým nárůstem cen ropy.

PSALI JSME:
Hodnotové, nebo růstové akcie?

Pokud se podíváme na výkonnost od počátku roku, stále jednoznačně dominují fondy růstových akcií. Dokázaly tak těžit z nových atraktivních trendů, jako je například umělá inteligence. Naopak na zcela opačné straně žebříčku letošních výkonností se nachází fondy zaměřené na Čínu. Ta investory zklamala, když nenaplnila očekávání plynoucí z ukončení restrikcí v boji proti covidu.

„Pro budoucí vývoj finančních trhů bude zásadní úroková politika centrálních bank. Trhy budou spekulovat, zda již máme v USA i eurozóně za sebou poslední navýšení sazeb. A s tím je spojená i další otázka, jak dlouho úrokové sazby na stávajících úrovních zůstanou,“ konstatoval analytik Swiss Life Select.

Proto by podle jeho názoru měl mít dynamický investor ve svém portfoliu jednoznačně kombinaci fondů hodnotových a růstových akcií. „Takovéto portfolio je pro zhodnocení peněz českých investorů důležité i s ohledem na aktuální dění na Blízkém východě,“ doplnil s tím, že s velkou pravděpodobností vývoj hodnoty Indexu českého investora CII750 opět překoná inflaci.

PSALI JSME:
Je už „vyvážené“ portfolio 60 % akcií a 40 % dluhopisů minulostí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB