Pohonné hmoty letos poprvé výrazněji zlevňují, do Vánoc ještě spadnou

Názor
Pohonné hmoty poprvé v letošním roce výrazněji zlevňují. Cena benzínu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu o 28 haléřů na cenu 36,75 koruny za litr, která je nejnižší od začátku letošního listopadu. Nafta ve stejném období zlevnila o deset haléřů a vyjde na 35,69, což je její nejnižší cena od konce letošního října.
Pohonné hmoty poprvé v letošním roce výrazněji zlevňují. Ilustrační foto: FAEI.cz

Důvodem poklesu ceny pohonných hmot je propad cen ropy na světovém trhu. Ropa Brent v uplynulém měsíci zlevnila z ceny kolem 83 dolarů za barel na zhruba 76 dolarů barel, tedy o přibližně osm procent. Drtivá většina tohoto poklesu se odehrála v posledních zhruba dvou týdnech, pročež pohonné hmoty v ČR budou nadále zlevňovat i v příštích sedmi dnech.

I vzhledem k tomu, že v uplynulých dvou týdnech se taktéž zvrátil trend předchozího oslabování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje, a koruna vůči americké měně zpevnila zhruba o 1,4 procenta, v příštích sedmi dnech tempo zlevňování pohonných hmot ještě nabere na obrátkách. Benzín tak zlevní o zhruba 50 haléřů na litr a nafta o 40 haléřů.

Ropa v uplynulých dvou týdnech zlevňovala zejména v důsledku stupňujících se obav z dopadu šíření nové varianty covidu, omikron. Její šíření hrozilo opět ochromit dopravu i průmysl ve světě, což by poptávku po ropě oslabilo. Nyní se ale ukazuje, že omikron by nemusel být tak nebezpečný, jak se zpočátku zdálo.

Ropa Brent proto od pondělí opět zdražuje, zatím se ale prodává stále i tak o více než deset dolarů na barel levněji než v říjnu, když atakovala mnohaletá maxima na úrovni přesahující 86 dolarů za barel. Znamená to ovšem, že do Vánoc by zlevňování pohonných hmot v ČR mělo ustat. Na přelomu roku se tak benzín bude nejspíše prodávat za cenu kolem 36 korun za litr a nafta bude stát kolem 35 korun za litr.

PSALI JSME:
Naděje pro české řidiče, pohonné hmoty mohou v prosinci konečně zlevnit

Dnes budou obchodníci s ropou bedlivě sledovat jednání západních mocností v čele s USA a Íránu ohledně jeho jaderného programu. Případný signál přiblížení nové jaderné dohody je rovněž znamením ukončení sankcí Washingtonu vůči Teheránu, které by znamenalo zlevnění ropy a pohonných hmot, neboť by se na světový trh dostala nyní sankcionovaná íránská ropa. K tomu ale nedojde dříve než příští rok.

Pomáhá to však vysvětlit, proč tradiční těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem jen poměrně neochotně navyšují svoji těžbu. Nechtějí dopustit, aby v příštím roce pod vlivem přílišného zaplavení světového trhu ropou její cena citelně klesla.

A protože tito tradiční těžaři jsou s navyšováním těžby skoupí, po uvedené předpokládané vánoční stabilizaci ceny ropy lze po Novém roce 2022 sázet na opětovný růst její ceny, a tedy také na růst cen pohonných hmot v ČR. Mírnit by jej mohlo zpevňování koruny vůči dolaru, jež může nastat v důsledku zvýšení základní úrokové sazby České národní banky na jejím předvánočním měnověpolitickém zasedání 22. prosince.

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty výrazněji zlevní nejen v ČR, ale i v dalších okolních zemích. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR. Nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování pohonných hmot končí

Zavřít reklamu ×
  1. Na cestách je obrovské množství automobilů a tak bych raději ustálil cenu nafty a benzínu na 50 kč. Snad by bylo potom na cestávh trochu volněji……..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB