Pohonné hmoty v Česku zatím zlevňují. Pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří, mohou citelně zdražit

Analýza
Průměrná cena benzinu v Česku klesla po čtyřech týdnech pod 40 Kč za litr. Za poslední týden zlevnil natural o 61 haléřů na 39,90 koruny. O 24 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 40,17 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot druhý týden v řadě.
Pohonné hmoty v Česku zatím zlevňují. Pokud se však konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří, mohou citelně zdražit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštích sedmi dnech benzín zlevní, a to v rozsahu kolem 50 haléřů na litr, zatímco nafta z důvodu začínající topné sezóny zlevní méně, zhruba o 20 haléřů na litr. S nastupující topnou sezonou totiž stoupá poptávka po topné naftě, používané v průmyslu.

Bezpříkladný víkendový útok Hamásu na Izrael zatím k růstu cen ropy, ani pohonných hmot nevede. V porovnání s koncem září je ropa Brent na světových trzích zhruba o dvanáct procent levnější.

Přesto, že bezprostředně po otevření burz po víkendových útocích v Izraeli došlo k jejím určitému, ovšem jen přechodnému zdražení. Citelně nyní zlevňují také paliva, nafta i benzín, velkoobchodně prodávaná na komoditní burze v Rotterdamu.

PSALI JSME:
Reakce trhů na válku v Izraeli. V ohrožení jsou u nás ceny benzínu a nafty

Ropa ovšem může výrazně zdražit zejména tehdy, pokud by Izrael identifikoval Írán jako faktického strůjce útoku. V takovém případě by Izrael mohl iniciovat útok na Írán, s podporou USA. Americký ministr zahraničí Antony Blinken již déle nevylučuje vojenský útok na Írán, jenž má Teheránu zabránit ve vývoji jaderné zbraně. Nyní by se tedy nabízela možnost…

Jenže Teherán by mohl podniknout odvetu. Třeba útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, v masivnějším měřítku než roku 2019, nebo blokací Hormuzské úžiny, která slouží k vývozu podstatné části arabské ropy. To by cenu ropy potenciálně vyhnalo hodně nahoru. A tím pádem i cenu benzínu či nafty v Česku. Potenciálně až k úrovni 45 korun za litr.

I pokud by ale Spojené státy přikročily nikoli k útoku na Írán, ale jen ke striktnějšímu vynucování embarga na vývoz íránské ropy, může se cena barelu ropy Brent snadno dostat nad úroveň 100 dolarů.

PSALI JSME:
Útok na největší ropný areál světa může zdražit ropu

USA nyní přivírají oči nad vývozem íránské ropy, neboť tento vývoz stlačuje světovou cenu ropy a jde tak proti zájmu Ruska. Zpřísnění postoje Washingtonu vůči Teheránu se tak hodí Rusku, neboť zvýší cenu ropy a přihraje Kremlu další peníze na válčení na Ukrajině.

Zadruhé, v důsledku útoku Hamásu hrozí výrazné oslabení eura vůči dolaru. Za euro by se nemusel dát koupit ani jeden celý dolar, pokud cena ropy překročí 110 dolarů za barel, plyne z aktuální analýzy japonského finančního domu Nomura.

Euro ale stahují dolů také další problémy: Opětovně sílící obavy z platební neschopnosti Itálie, hrozba částečné deindustrializace Německa vinou drahých energií a další roztočení inflace, zejména v důsledku právě zdražující ropy, případně i plynu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Německu i Česku hrozí deindustrializace. S vládou kancléře Scholze není spokojeno 80 procent Němců

Zavřít reklamu ×
  1. Vliv na ceny benzínu mají i „drobnosti“ na druhém konci světa. V Polsku nemají zloděje a tak ceny benzínu jsou stabilní.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.