Uděláme levou a šábnem se? Riziko odhalení ale roste

Dobrý scénář, trochu divadla, lživé svědectví, podstrčený důkaz o škodách a je to doma, ne? Vysajeme něco z pojišťovny a šábnem se. Nebo to raději necháme plavat? Riziko odhalení pojistných podvodů výrazně narostlo. Detektivům pojišťoven, často bývalým policistům, totiž pomáhají data.
Riziko odhalení pojistných podvodů výrazně narostlo. Foto: Jindřich Ginter

Vzorce případů bývají podobné, a dnes je rychle vyhodnocuje také umělá inteligence. Ve spojení s daty ze sítí to pak může být otázka času, než „nápad na rychlý prachy“ praskne. Firmy i jednotlivci toho mají o sobě spoustu na sítích…

Generali Česká pojišťovna hlásí svůj rekordní rok 2023 v odhalování pojistných podvodů: Uchráněná hodnota dosáhla zatím nejvyšší částky 727 milionů korun, z toho 500 milionů u podnikatelů. A z toho jen jeden jediný pojistný podvod představoval 200 milionů korun.

Meziročně finanční objem pojistných podvodů, které její vyšetřovatelé odhalili, narostl o 25 procent. Kromě hrátek s fiktivními škodami na zdraví jsou stále oblíbené podvody týkající se automobilů, konkrétně škody vyplácené z havarijního pojištění.

PSALI JSME:
Razantně přibývá pojistných podvodů, škody jsou miliardové

Jestliže v roce 2022 odhalili detektivové Generali ČP podvody za 18 milionů, loni tato částka narostla na 23,8 milionu korun. Kooperativa loni odhalila 450 pojistných podvodů. Uchráněná hodnota přesáhla 137 milionů korun. „Nárůst je více než třicetiprocentní,“ dodala Dita Němečková z Kooperativy.

Vysoká čísla odhalení ovšem naznačují, že podvodů, na které se pořád nepřijde, může být v objemu o řád více. Proto to některé lidi pořád tolik svádí.

Jen pro představu: Pojišťovny lidem loni podle dat České asociace pojišťoven vyplatily téměř deset miliard za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. „Denně řeší pojišťovny téměř 1 150 událostí životního pojištění,“ dodal ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

PSALI JSME:
Drobná lež nevadí? Kdepak. I to je úvěrový podvod

Zavřít reklamu ×
  1. Zkusit vydělat na pojištovně je hloupost. Pojištovna je výdělečná firma co ráda vybere peníze a nerada platí. Podojit pojištovnu je opravdu hloupý nápad. Zkuste rozdojit býka….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.