Povedená sezóna vodního slalomáře Prskavce

Českého vodního slalomáře Jiřího Prskavce podporuje Uniqa od jara 2016. Letos třicetiletý závodník se mezitím vypracoval na nezpochybnitelně nejlepšího kajakáře planety. Stabilitu jeho výkonů obdivuje celý svět. Letošní vydařená sezóna byla korunována v závěru díky řadě medailových úspěchů v mezinárodních závodech už jistou účastí na Olympijských hrách v Paříži v roce 2024.
Jiří Prskavec letos absolvoval oproti předchozím sezonám dvojnásobnou porci závodů, často doslova v závěsu za sebou. Na snímku Jiří Prskavec na závodech v Praze-Troji v roce 2023. Autor: Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133163718

„Jedna z nejúspěšnějších sezon v kariéře Jiřího, začala jarní nominací do reprezentačního družstva kanoistů. To byla novinka: Vedle kajaku po cca ročním tréninku i na singlu změřil síly s ostatními kanoisty a hned se prosadil do reprezentačního družstva mezi specialisty na tuto disciplínu,“ sdělila redakci FAEI Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa, která je Prskavcovým generálním partnerem.

Tím pádem podle ní Jiří Prskavec letos absolvoval oproti předchozím sezonám dvojnásobnou porci závodů, často doslova v závěsu za sebou. Musel tedy prokázat v porovnání s ostatními slalomáři velkou flexibilitu a silnou fyzickou kondici.

Celkem Prskavec startoval na sedmi vrcholných akcích sezóny, a to jak na kajaku, tak na kanoi. „V seriálu Světového poháru, na Evropských hrách v Krakově i na Mistrovství světa v Londýně. Na kajaku se stal se mistrem Evropy a vicemistrem světa. K tomu obsadil 3. místo v celkovém pořadí Světového poháru 2023,“ vypočítává Svobodová.

PSALI JSME:
Ideální sport na prodloužení života? Tenis přidá deset let

Vedle toho Jiří Prskavec získal i titul Mistra ČR na Lipně a vítěze celkového pořadí Českého poháru 2023. Díky excelentním výsledkům se dokonce s předstihem nominoval na Letní olympijské hry (LOH) do Paříže. To byl vzhledem k velmi přísným kritériím po většinu sezóny spíše vzdálený sen, jenž se ale díky síle a mentální stabilitě Jiřího stal nakonec skutečností.

Na své nové „doplňkové“ lodi C1 v premiérové reprezentační sezóně vybojoval 4. místo na Mistrovství Evropy v Krakově a především 5. místo v celkovém pořadí Světového poháru 2023. „To ukazuje, jak výjimečný závodník to je, a že se pro vodní slalom prostě narodil,“ říká Eva Svobodová.

A jak hodnotí uplynulou sezónu samotný Jiří? „Opravdu se mi povedla, asi nejlépe, jak mohla. Poprvé se mi podařilo uzavřít medailově všechny tři vrcholy. U kajaku jsme věděli, že v případě extrémně dobrého roku by se mohla podařit místenka na olympiádu, ale moc jsme s tím nepočítali. Jak to bylo stále blíž a blíž, začal jsem vše daleko více vnímat. Strašně si toho vážím, že rok dopředu můžu přípravu směřovat jen k Paříži a nemusím řešit domácí nominaci.“

PSALI JSME:
Olympiády jsou prý předražené. Ale co s tím?

Nyní bude Prskavec nabírat síly a odpočívat, aby začátkem listopadu začal s přípravou na LOH tréninkovým pobytem v Paříži na olympijském kanále. V prosinci potom absolvuje třítýdenní vysokohorskou přípravu na běžkách v Livignu. Koncem roku odletí na bezmála tříměsíční přípravu do Austrálie.

První závody olympijské sezóny absolvuje začátkem dubna 2024 v Čechách. Nemusí se už stresovat nominačním kláním na kajaku, ale bude usilovat o reprezentační družstvo i v kategorii singlířů. Prvním vrcholem bude v polovině května Mistrovství Evropy ve slovinském Tacenu.

Dále se českým divákům naživo představí na červnovém SP v Praze Troji 6. – 9. 6. 2024. Hlavním vrcholem příští sezóny budou Olympijské hry v Paříži, které zahájí kvalifikací kajakářů Jiří Prskavec 30. července. Když se vše povede, po semifinále zabojuje ve finále o třetí cenný kov 1. srpna 2024 (Prskavec má už bronz z Ria 2016 a zlato z Tokia 2021, pozn. red.).

PSALI JSME:
Plať a buď hrdý: Skutečným poraženým olympijských her je daňový poplatník

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čtyřlístek posil v konzultační skupině FLO

Podle informací poskytnutých portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) se digitální konzultační skupina FLO rozhodla rozšířit svůj management. Šéfem strategie se stává Pavel Špryňar, datový tým posiluje …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB