Pozitivní nálada na obou zbězích Atlantiku. Za mořem nové rekordy

Akciové trhy tento týden slušně rostly. A to jak v Americe, tak v Evropě. Pozadu nezůstala ani Pražská burza, když za celý týden přidala +4,45 procenta. Pozitivně ovlivnily trhy zprávy o tom, že jednání o fiskálním balíčku pomoci v USA mezi novou administrativou a republikány je na dobré cestě. Zdá se také, že pozitivní vliv má probíhající vakcinace proti koronaviru.
Americký trh měřený širokopásmovým indexem S&P500 tento týden opět posouval své rekordy. Ilustrační foto: Pixabay.com

A v neposlední řadě to byla lepší data z trhu práce, kdy není takový přírůstek nezaměstnaných, jako se čekalo. Některým sektorům pomohla také ropa a její zhruba desetiprocentní růst v průběhu tohoto týdne. Důvodem byly nízké zásoby černého zlata v USA a snížená produkce OPEC+. V plném proudu je výsledková sezóna za poslední kvartál minulého roku. Zatím vyznívá pozitivně, většina firem překonala odhady.

Americký trh měřený širokopásmovým indexem S&P500 tento týden opět posouval své rekordy, dokonce každý den uzavřel silnější. Nové historické maximum jsme viděli ve čtvrtek. V pátek krátce po zahájení obchodní seance akcie opět posilují o pár desetinek, nicméně není jisté, jestli tento trend udrží. Vypadá to, že by S&P500 mohlo tento týden posílit o zhruba 4,5 procenta. Nových rekordů dosáhl i technologický NASDAQ, podpořen lepšími výsledky technologických firem.

V příštím týdnu bude pokračovat výsledková sezóna. Za mořem by měly oznámit výsledky hospodaření např. Cisco, Twitter, General Motors, Pepsi, Kraf Heinz, Walt Disney. Z makrodat bude v USA sledována inflace, pravidelná data z trhu práce nebo sentiment podle University of Michigan.

PSALI JSME:
Kofola a Česká zbrojovka překvapily raketovým růstem. V zámoří začala výsledková sezóna

Výkon evropských akcií (index Stoxx Europe 600) byl v prvním únorovém týdnu v plusu a od zámořských burz se rozhodně nenechal zahanbit. V pátek krátce před koncem obchodování je na červené nule. Za celý týden si index Stoxx Europe 600 připíše zhodnocení o +3,4 procenta.

Pražská burza

Pražská burza měřená indexem PX dnes slušně posilovala a přidala +1,12 procenta (index se posunul na 1 060,62 bodů). Za celý obchodní týden pak vyskočila o slušných +4,45 procenta. Je to první týdenní růst po předchozích třech ztrátových týdnech v řadě. I pražská burza posilovala v každém dni tohoto týdne.

Z makroekonomických dat tuzemský trh podpořilo zveřejnění tuzemského hrubého domácího produktu (HDP). Česká ekonomika během čtvrtého čtvrtletí loňského roku překvapivě vzrostla, a to o 0,3 procenta mezičtvrtletně a za celý minulý rok klesla o 5,6 procenta. To bylo výrazně lepší, než se čekalo (7,6 %).

Nejdůležitější kurzotvorné zprávy se tento týden týkaly Monety Money Bank. Její vedení vydalo prohlášení k nabídce skupiny PPF a dle naší interpretace doporučilo akcionářům využít dobrovolnou nabídku na odkup ze strany skupiny PPF ve výši 80 korun za jednu akcii Monety. K další části nabídky (akvizici Air Bank a ostatních finanční společností – pozn. aut.) se vzhledem k chybějícím datům zatím nevyjádřilo.

PSALI JSME:
Skupina PPF plánuje ovládnout Monetu

Další událostí byly v pátek ráno zveřejněné výsledky Monety za poslední kvartál minulého roku a za celý rok 2020. Výsledky překonaly tržní konsensus. Moneta také překonala své cíle na úrovni výnosů a zisku EBITDA. Z tohoto pohledu jsou výsledky pozitivní. Nicméně z našeho pohledu nebudou mít na cenu akcií žádný vliv. Tím rozhodujícím faktorem je nyní dobrovolná nabídka skupiny PPF ve výši zmíněných 80 korun za akcii Monety. Poblíž této hranice by se měla cena akcií na burze držet.

Co se týče výkonu jednotlivých titulů obchodovaných na pražské burze, v pátek skončily téměř všechny v kladném teritoriu. Opozdilci s mírnou ztrátou byli PMČR (-0,26 %, 15 260 Kč) a Erste (-0,4 %, 692,2 Kč).

V nejlepším světle se dnes předvedla Komerční banka se ziskem +2,79 % (cena 699 Kč), kdy posilovala zejména v závěru seance, následovaná Avastem (+1,81 %, 148,85 Kč) a Kofolou (+1,60 %, 254 Kč). Většina ostatních titulků přidala kolem procenta.

Za celý týden hrály prim banky. Nejlepší z celé burzy byla Komerční banka, která za celý týden posílila o +6,72 procenta na 699 korun. V těsném závěsu byl Avast se ziskem +5,57 procenta (148,85 Kč). Mírnou týdenní ztrátu 0,56 procenta (354 Kč) zaznamenala pouze Česká zbrojovka, která tak korigovala růst v minulých týdnech.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru