Zbytek tvoří přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi narozenými a zemřelými. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistika nezahrnuje válečné uprchlíky z Ukrajiny, kterým byla udělena dočasná ochrana.
Praha tak i přes katastrofickou situaci na realitním trhu zůstává pro obyvatele velice atraktivní. Není se co divit, nabízí nejlepší profesní uplatnění s nejvyššími platy. Pražané také mohou využít nejširší síť zdravotnických zařízení, sportovišť, obchodů a další občanské vybavenosti.
Růst počtu obyvatel hlavního města pokračuje kontinuálně bez větších změn. A to i přes to, že sehnat bydlení je stále obtížnější. Dostupných nových bytů v cenících developerů je nejméně za 15 let.
Mnoho lidí, kteří do Prahy míří za prací, proto volí variantu bydlet v některé z okolních obcí a do práce každodenně dojíždět. Za hranice hlavního města se stěhují i Pražané, kteří tam hledají cenově dostupnější bydlení.
Dokládají to i statistiky ČSÚ, podle nichž je Středočeský kraj s přírůstkem 7 189 obyvatel na prvním místě. Do některé z obcí v kraji se v letošním prvním pololetí přistěhovalo 18 006 lidí, ze středních Čech se odstěhovalo 10 373 lidí.
Největší zájem je o okresy Praha-východ (přírůstek 1 857 lidí, z toho 1 656 přistěhováním) a Praha-západ (přírůstek 1615 lidí, z toho 1511 přistěhováním), tedy nejbližší okolí hlavního města.
Na tento demografický vývoj však hlavní město příliš reagovat nedokáže. Aby měli noví Pražané kde bydlet, jsou potřeba velké rezidenční projekty se stovkami bytů. Jejich výstavba však kvůli pomalému povolování nových staveb a zastaralému územnímu plánu zásadně zaostává.
Dostupnost vlastního bydlení tak dále klesá. Dokud se neurychlí vydávání stavebních povolení a neschválí nový územní plán s dostatkem rozvojových ploch pro bydlení, tak se na současné tristní situaci na rezidenčním trhu bohužel nic nezmění.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)