Praha se letos rozrostla o pět tisíc lidí. Přibývá i obyvatel středních Čech

Takřka pět tisíc. O tolik lidí (přesně o 4 893, pozn. aut.) se letos v prvním pololetí rozrostlo hlavní město. Největší podíl na tom mají lidé, kteří se do Prahy přistěhovali. Takových bylo za prvních šest měsíců letošního roku 22 600. Naopak 18 052 lidí se z Prahy ve stejném období odstěhovalo.
Takřka o pět tisíc lidí se letos v prvním pololetí rozrostlo hlavní město. Největší podíl na tom mají lidé, kteří se do Prahy přistěhovali. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zbytek tvoří přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi narozenými a zemřelými. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistika nezahrnuje válečné uprchlíky z Ukrajiny, kterým byla udělena dočasná ochrana.

Praha tak i přes katastrofickou situaci na realitním trhu zůstává pro obyvatele velice atraktivní. Není se co divit, nabízí nejlepší profesní uplatnění s nejvyššími platy. Pražané také mohou využít nejširší síť zdravotnických zařízení, sportovišť, obchodů a další občanské vybavenosti.

Růst počtu obyvatel hlavního města pokračuje kontinuálně bez větších změn. A to i přes to, že sehnat bydlení je stále obtížnější. Dostupných nových bytů v cenících developerů je nejméně za 15 let.

Mnoho lidí, kteří do Prahy míří za prací, proto volí variantu bydlet v některé z okolních obcí a do práce každodenně dojíždět. Za hranice hlavního města se stěhují i Pražané, kteří tam hledají cenově dostupnější bydlení.

Dokládají to i statistiky ČSÚ, podle nichž je Středočeský kraj s přírůstkem 7 189 obyvatel na prvním místě. Do některé z obcí v kraji se v letošním prvním pololetí přistěhovalo 18 006 lidí, ze středních Čech se odstěhovalo 10 373 lidí.

Největší zájem je o okresy Praha-východ (přírůstek 1 857 lidí, z toho 1 656 přistěhováním) a Praha-západ (přírůstek 1615 lidí, z toho 1511 přistěhováním), tedy nejbližší okolí hlavního města.

Na tento demografický vývoj však hlavní město příliš reagovat nedokáže. Aby měli noví Pražané kde bydlet, jsou potřeba velké rezidenční projekty se stovkami bytů. Jejich výstavba však kvůli pomalému povolování nových staveb a zastaralému územnímu plánu zásadně zaostává.

Dostupnost vlastního bydlení tak dále klesá. Dokud se neurychlí vydávání stavebních povolení a neschválí nový územní plán s dostatkem rozvojových ploch pro bydlení, tak se na současné tristní situaci na rezidenčním trhu bohužel nic nezmění.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB