Právní a daňové novinky pro rok 2024 (4): V lednu čeká dovozce první reporting tzv. uhlíkového cla

Téma týdne
Už od října 2023 platí v zemích Evropské unie včetně Česka systém CBAM (tzv. uhlíkové clo, pozn. red.). Nyní se týká dovozců železa a oceli, hliníku, cementu, elektrické energie, vodíku, hnojiv, některých prekurzorů a omezeně i navazujících výrobků.
Podstatou CBAM je výběr tzv. uhlíkového cla z dovozu surovin a výrobků, jejichž výroba je spojena s emisí velkého množství skleníkových plynů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podstatou CBAM je výběr tzv. uhlíkového cla z dovozu surovin a výrobků, jejichž výroba je spojena s emisí velkého množství skleníkových plynů. Dovozci budou muset na základě emisí obsažených v dovezeném zboží nakupovat tzv. CBAM certifikáty, jejichž cena bude odvozena od ceny evropských emisních povolenek.

„Od října začalo platit přechodné období pro nový mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích Evropské unie. CBAM má stanovit cenu za uhlík, uvolněný při výrobě zboží dovezeného do zemí EU. V přechodném období, které má trvat do konce roku 2025, čeká na dovozce řada nových administrativních a reportingových povinností,“ sdělil Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach.

PSALI JSME:
Firmy musí nově prokázat, že dovezené výrobky neobsahují železo či ocel z Ruska

Ačkoli samotné platby budou nabíhat až v příštích letech, už v lednu čeká firmy, které dováží vybrané komodity ze zemí mimo Evropskou unii, report za uplynulý čtvrté čtvrtletí roku 2023. „Je důležité si u tohoto historicky prvního reportu správně nastavit metodiku a provést revizi celních kódů,“ uvedla advokátka PwC Legal Olga Kaizar.

„Všechny následné reporty by měly zachovávat kontinuitu, lze zároveň předpokládat, že každá následná změna musí být odůvodněna, potenciálně může vzbudit pozornost celní správy,“ poradila. Zákaz dovozu výrobků ze železa a oceli zpracovaných ve třetích zemích pomocí ruských železných a ocelových vstupů je součástí sankcí proti Rusku. „Měl však odloženou platnost, aby se na něj evropští dovozci stihli připravit,“ doplnil Procházka.

PSALI JSME:
Právní a daňové novinky pro rok 2024 (2): Firmy budou muset povinně reportovat o udržitelnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Wienerberger obnovuje výrobu ve svých závodech

Společnost Wienerberger, největší tuzemský výrobce pálených cihel a střešních tašek, informovala, že obnovuje výrobu ve svých závodech na pálené výrobky. Po zimní odstávce spojené primárně s technologickými …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB