Pražská burza tento týden překonala jak evropské kolegyně, tak zámořské indexy

Názor
Hlavní index pražské burzy PX v pátek tento týden oslabil o 0,96 procenta (1 057,6 bodů). Podobný, v mnohých případech ještě horší, výkon byl ale vidět také na ostatních evropských parketech. Takže pražská burza se nijak nevymykala negativnímu trendu. Za celý týden ale pražská burza dokázala uzavřít s mírným ziskem (+0,31 % mezitýdně), a to díky pozitivnímu obchodování ve středu a zejména ve čtvrtek.  
Pražská burza tento týden překonala jak evropské kolegyně, tak zámořské indexy. Foto: pse.cz

V pátek většina akci oslabila, nejvíce Erste (-3,10 %, 707,4 Kč), pravděpodobně jako reakce na opatrný výhled na tento rok. Posilovaly pouze akcie Philip Morris ČR (+1,18 %, 15 380 Kč), PFNonwovens (+1,01 %, 800 Kč) a mírně také Kofoly (+0,39 %, 256 Kč) a ČEZu (+0,57 %, 529 Kč). Oslabovaly také akcie technologické společnosti Avast (-4,41 %, 142,1 Kč).

Za celý týden to aloe nebylo tak špatné. Vítězem se stala Erste Group (+3,3 %, 707,4 Kč), banky si obecně nevedly vůbec zle (Komerční banka +1,19 %, 678 Kč), Moneta (+0,64 %, 79 Kč) pojištovna VIG (+1,4 %, 581 Kč). Posiloval také ČEZ (+1,73 %, 529 Kč). Zaostaly akcie České zbrojovky (-5,0 %, 380 Kč), která tak koriguje růst po oznámení akvizice legendární společnosti Colt.

Z dalších korporátních zpráv – PPF prodloužila trvání dobrovolné nabídky na odkup akcií Monety, ČEZ vyjednává o koupi tuzemských aktiv Vodafonu, Česká zbrojovka vydává dluhopisy a Kofola nakoupí vlastní akcie.

Nutno dodat, že žádná z těchto zpráv nepatří do kategorie superdůležitých, spíše jsou to zprávy druhé kategorie, které nemají na trhy velký vliv.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

Projev guvernéra americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella tento týden vyzněl pozitivně (žádné utahování měnové politiky na obzoru – pozn. aut.), nicméně rostly sazby na dluhopisech a to sráželo akciové trhy do mínusu.

Zámořská výsledková sezóna téměř skončila. A nutno dodat, že celkové hodnocení bude pozitivní. Tržby za čtvrté čtvrtletí loňského roku překonaly konsensus trhu o tři procenta, z pohledu čistého zisku to bylo dokonce o 18 procent, ale důležité je také to, že v meziročním srovnání vzrostly tržby o 2,6 procenta a čistý zisk o 5,3 procenta.

Americký trh měřený širokopásmovým indexem S&P500 maxima tentokrát nevylepšil. Za celý týden pravděpodobně oslabí o cca 2,5 procenta. Půjde tak o druhý týdenní pokles v řadě.  Ještě hůř je na tom technologický index NASDAQ, který za tento týden padá o šest procent. Ukazuje se, že technologické akcie jsou na růst sazeb více citlivé.

Evropské akciové trhy v pátek krátce před koncem obchodování padaly o 1,6 procenta. Za celý týden pak oslabí o cca 2,3 procenta. Většina obchodních seancí kromě středy skončila v mínusu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciím roste konkurence v podobě dluhopisů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru