Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a srovnatelnosti informací o jejich finančních produktech. Počítá s tím návrh nového zákona o distribuci pojištění a zajištění, který včera v úvodním kole podpořila Sněmovna, informoval o tom server České noviny.

Návrh má za cíl zvýšit ochranu klientů i důvěryhodnost celého pojišťovacího sektoru. Foto: Pixabay

Nyní návrh nového zákona nyní čeká projednávání v rozpočtovém výboru. Návrh má za cíl zvýšit ochranu klientů i důvěryhodnost celého pojišťovacího sektoru.

Norma mimo jiné reaguje na směrnici EU z roku 2016 o distribuci pojištění a nahrazuje dosavadní zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí, který reguloval činnost pouze těchto zprostředkovatelů.

Pojišťovnám a zprostředkovatelům klade výslovnou povinnost jednat kvalifikovaně, čestně, spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníka. Půjde tedy nejen o spotřebitele, ale o všechny osoby, které si sjednávají pojištění.

Zákon se nebude vztahovat na pouhé poskytování obecných informací například o pojištění nebo zprostředkovatelích, pokud účelem nebude napomáhat sjednání nebo změně pojištění. Za stejných podmínek se nebude vztahovat i na srovnávání pojištění.

POVINNÁ MATURITA A ODBORNÁ ZKOUŠKA

Premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve řekl, že v tuzemsku je asi 175 000 pojišťovacích makléřů. Podle výkonného ředitele Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiřího Šindeláře budou muset mít všichni zprostředkovatelé pojištění novou registraci a absolvovat povinnou odbornou zkoušku a maturitu. V registru zůstanou jen aktivní zprostředkovatelé, očekává Šindelář, což by podle něj mohlo být dvacet až třicet tisíc lidí.

Prodávat a zprostředkovávat pojistky bude možné jen tak, že osoby vyjmenované v zákoně, budou trvale splňovat podmínku odborné způsobilosti. K ní patří maturita a případně doklad o vyšším vzdělání. Zprostředkovatelé a stanovení pracovníci, kteří maturitu nemají, budou mít ze zákona 42 měsíců na to, aby si ji dodělali, a budou muset projít odbornou zkouškou a absolvovat následné vzdělávání. Za udělení oprávnění k činnosti samostatného zprostředkovatele se bude platit poplatek 10 000 korun.

Zákon má podle předloženého znění vstoupit v účinnost za necelý měsíc, do kdy musí Česko převzít příslušnou evropskou směrnici.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubrik: [S] Opening a [S] Pojištění

Nejčtenější

Investiční životní pojištění: Selhání státu využívá česká vyčůranost

Téma týdne
Investiční životní pojištění (IŽP) to schytává zleva i zprava, jako špatně trénovaný boxer v ringu. Navíc postupně získalo pověst podrazáka, který ten zápas bez skrupulí prodal. Za svou momentální mizernou formu ani vnímání ze strany veřejnosti ale tento produkt nemůže a nezavinili je ani jeho „trenéři“, tedy pojišťovny působící na českém trhu. Na vině je promotér, tedy stát, jeho chaotický přístup využívá …
Rolovat nahoru