Příjmy z daní v červenci vylepšily hospodaření státního rozpočtu

Názor
Stát do konce července hospodařil s deficitem ve výši 214,1 miliardy korun. Meziměsíčně se tedy deficit státního rozpočtu podruhé v řadě zmírnil, tentokrát však pouze o 1,2 miliardy korun. To odráželo zejména vyšší výběr daně z příjmu právnických osob (DPPO), kde měla v červenci pozitivní dopad úhrada vyrovnání za zdaňovací období roku 2022.
Komerční banka v letošním roce stále předpokládá deficit tuzemského státního rozpočtu ve výši 315 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za meziročním zhoršením salda státního rozpočtu o 21,4 miliardy korun stály především vyšší výdaje. Ty vzrostly oproti loňsku o 178,3 miliardy korun (16,2 %). Na tom se podepsaly zejména nárůst sociálních výdajů, pomoc domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií, dražší obsluha státního dluhu a vyšší investice.

Meziroční růst příjmové strany táhnou prostředky z EU, pojistné a DPPO. Celkové příjmy od začátku roku byly meziročně vyšší o 157 miliard korun a relativně o 17,2 procenta. K nárůstu příjmů nejvíce přispěly prostředky z EU (50,8 mld. Kč), pojistné (33,3 mld. Kč), DPPO (33 mld. Kč), DPFO (15,5 mld. Kč), odvod z nadměrných příjmů výrobců elektřiny (13,4 mld. Kč) a DPH (11,7 mld. Kč).

PSALI JSME:
Vláda druhý měsíc v řadě snižuje rozpočtový schodek, ale…

Inkaso DPH (meziročně vyšší o 5,9 %, pozn. aut.) z našeho pohledu indikuje, že reálná spotřeba domácností zůstává stále relativně utlumená, což patrně souvisí s předchozím propadem reálných mezd a přetrvávající vysokou mírou úspor. Na druhou stranu nárůst inkasa DPPO meziročně o 37 procent potvrzuje solidní ziskovost firem v loňském roce.

Naděje na splnění schváleného schodku ve výši 295 miliard korun v případě dodatečných úspor ještě žije. Bilance rizik schváleného rozpočtu je z našeho pohledu vychýlena spíše směrem k hlubšímu schodku. Oproti původnímu návrhu by měl totiž o téměř 20 miliard korun zvyšovat schodek nižší výběr z windfall tax (po započítání snížených výdajů na energetickou pomoc), na příjmové straně vypadlo dalších 50 miliardy korun z emisních povolenek.

PSALI JSME:
Vyhozené peníze. Státní dluh už přesáhl tři biliony

U výdajů navíc došlo od června k další mimořádné valorizaci starobních důchodů (dodatečných 15 mld. Kč). Vyšší schválená dividenda z ČEZu spolu s výraznějším inkasem DPPO, pravděpodobně i DPFO a pojistným dokážou pokrýt pouze část těchto rizik. Ve výsledku tak v základním scénáři bez dodatečných úsporných opatření v letošním roce stále předpokládáme deficit státního rozpočtu ve výši 315 miliard korun.

Celkový deficit veřejných financí by měl letos podle naší prognózy dosáhnout 3,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Navržený konsolidační balíček následně v příštím roce přispěje ke zmírnění schodku státního rozpočtu do blízkosti 240 miliard korun, což odpovídá deficitu veřejných financí ve výši 2,3 procenta HDP.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Veřejný dluh dál rychle narůstá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.