Veřejný dluh dál rychle narůstá

Názor
Vládní dluh České republiky dosáhl na konci prvního čtvrtletí 44,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyšší dluh měla ČR v poměru k HDP pouze v době, kdy procházela vleklou recesí na začátku roku 2013.
Za poslední rok se dluh v korunovém vyjádření zvýšil o 415 miliard na rekordních téměř 3,1 bilionu korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za poslední rok se dluh v relativním vyjádření zvýšil o 1,7procentního bodu, v korunovém vyjádření se zvýšil o 415 miliard na rekordních téměř 3,1 bilionu korun. Jde o druhý nejvyšší nárůst zadlužení v rámci EU. Před námi bylo jen Lucembursko.

Soustavný nárůst dluhu posunuje ČR i v žebříčku míry zadlužení. Ještě těsně před covidem byla ČR čtvrtou nejméně zadluženou zemí, nicméně nyní je už devátou. Za toto období se její dluh zvýšil o téměř 1,4 bilionů korun a vzhledem k jejím rozpočtovým záměrům je jasné, že v tomto trendu bude pokračovat i v následujících letech.

Většinu veřejného dluhu mimochodem tvoří státní dluh, který vzniká z titulu deficitního hospodaření státního rozpočtu, zatímco obce hospodaří o poznání lépe. S deficitem veřejných rozpočtů ČR hospodaří už od poloviny roku 2019.

PSALI JSME:
Za Fialovy vlády roste veřejný dluh zatím dvakrát rychleji než za Babiše

Nejvíce na dluh Česko spoléhalo v době první vlny covidu, nicméně ani současných -4,2 procenta HDP nelze považovat za uspokojivá. Útěchou nemůže být ani to, že aktuální deficit je „až“ pátým v pořadí, neboť hůře než my hospodaří Maďarsko (-11,1 %), Rumunsko, Francie a Belgie. Pokrok ve zlepšení v hospodaření státu totiž zatím žádný vidět příliš není.

Můžeme si stále říkat, že dluh ČR patří mezi nejnižší, nebo že je třeba ani ne poloviční ve srovnání s eurozónou, avšak trend posledních let ukazuje, jak snadno a rychle se může dluh nabalovat. Nakonec nejde ani tak o pořadí v žebříčku, ale především o ochotu věřitelů takové zadlužení financovat.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko jako jediná země EU prohlubuje své zadlužení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB