Prudce zdražují dovolené a potraviny

Názor
Míra inflace v červenci překonala očekávání trhu i České národní banky (ČNB). Jak střední hodnota analytických odhadů, tak aktuální prognóza ČNB přepokládala meziroční inflaci čítající 2,7 procenta v meziročním vyjádření, ta však dosáhla úrovně 2,9 procenta. Stejně jako v červnu. Míra inflace tudíž zůstává stále blízko horní meze tolerančního pásma inflačního cílování centrální banky.
Růst cen potravin nadále zrychluje a v příštím roce bude ještě markantnější než letos. Foto: Depositphotos.com

Klíčovým důvodem je silný tlak na růst cen v oblasti potravin, který nepolevuje a zejména kvůli stále nepříliš příznivému počasí ani nepoleví. Loňské suché a teplé počasí, které vedlo ke špatné úrodě obilovin či brambor, se sice letos ve stejně kritické podobě neopakuje, avšak zemědělci stále spokojeni nejsou. Růst cen potravin tak nadále zrychluje a v příštím roce bude ještě markantnější než letos.

I když cenový tlak třeba v oblasti brambor zmírňuje, zrychluje zdražování masa. Důvodem je zejména epidemie afrického moru prasat, která se už z Asie, zejména Číny, rozšířila také do Evropy, například do Bulharska. Kromě Bulharska jsou podle Evropské komise zvláště ohroženy Polsko a Litva. Hrozí tedy rozšíření epidemie také do ČR. V souvislosti s potíráním epidemie je třeba vybíjet ve velkém chovy prasat, což celosvětově snižuje dostupnost vepřového, ale třeba i šunky či sádla. To tlačí cenu vzhůru a nutí spotřebitele nahrazovat vepřové v jídelníčku hovězím či kuřecím, takže ve výsledku, byť mírněji zdražují i tyto druhy mas.

Naproti tomu pomalu, ale jistě vyprchává efekt silného mzdového nárůstu, který zvedá takzvanou jádrovou inflaci. Mzdy rostou v nominálním vyjádření pomaleji než loni a jejich dynamika dále zmírní v roce 2020. V červenci se navíc řidiči dočkali zlevnění pohonných hmot, což zmírnilo růstové tlaky v oblasti nejádrové inflace, opačně působil růst cen dovolených.

PSALI JSME:
Bloomberg: Tradiční český nedělní oběd nikdy nebyl dražší

Markantní, více než desetiprocentní ovšem zůstává nárůst cen elektřiny. Ta zdražuje zejména kvůli regulaci Evropské unie spočívající v záměrném zdražení emisních povolenek, které si třeba uhelné elektrárny musí kupovat, aby mohly elektřinu prostřednictvím uhlí produkovat.

Růst cen dovolených se zvláště markantně promítl v meziměsíčním sledování, cenový nárůst činí závratných takřka 25 procent. Celková meziměsíční inflace i kvůli právě dražším dovoleným rovněž překonala předpoklad trhu, když vykázala úroveň 0,2 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických dohadů čekal růst spotřebitelských cen odpovídající 0,1 procenta.

Dovolené částečně zdražuje odstavení problémových boeingů typu 737 MAX, které zdražuje hlavně takzvané last minute zájezdy. Cestovní kanceláře a ubytovací zařízení ale také letos registrují další rekordní rok, co se týče zájmu zahraničních návštěvníků o pobyt ČR. Obsazenost hotelů a dalších ubytovacích zařízení je tedy i z tohoto důvodu nadmíru vysoká, což tlačí ceny nahoru. Podnikatelé v cestovním ruchu využívají popsané situace a zvyšující se kupní síly Čechů, dané růstem reálných mezd, k navyšování svých marží.

Míra inflace tak za celý letošní rok vykáže tempo 2,6 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi letos za letní dovolenou utratí v průměru 23 tisíc. Čtvrtina lidí si ji ale vůbec nemůže dovolit

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB zdůraznila vysoká rizika

V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka (ČNB) na včerejším zasedání nastavení měnové politiky beze změny. Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy centrální banky téměř neliší. Oslabení koruny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru