Průmysl v Česku: Kousek nahoru, ale cesta je ještě dlouhá

Názor
Co nám ve čtvrtek řekli z Českého statistického úřadu? Průmyslová produkce v říjnu 2023 vzrostla o 1,9 procenta oproti minulému roku. Na první pohled dobré zprávy, ale když se podíváme blíž, vidíme, že to není úplně na hurá. Většina tohoto růstu vychází z faktu, že loni to v automobilovém průmyslu vypadalo docela bledě, takže srovnávací základna je nízká.
Průmyslová produkce v říjnu 2023 vzrostla o 1,9 procenta oproti minulému roku. Na první pohled dobré zprávy, ale když se podíváme blíž, vidíme, že to není úplně na hurá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A teď to horší: Objem nových zakázek klesl o čtyři procenta. To nám říká, že se průmysl zatím nechystá na velký comeback. Abychom mohli mluvit o skutečném oživení, musíme vidět nárůst ve výrobě i v zakázkách.

Zajímavé je, že se průmysl snaží ušetřit tam, kde to jde – snižuje počet zaměstnanců (o 2,2 %), ale platy jim zvedl o slušných 9,8 procenta. To ukazuje na pokusy držet krok s rostoucími náklady a zároveň neztrácet lidi. Ale jasně, to není udržitelné. Průmysl musí začít více sázet na technologie, jinak zůstane pozadu.

Za současného stavu se zdá, že průmysl bude muset ještě více investovat do technologie a snížit počet zaměstnanců, aby zůstal konkurenceschopný. Navíc, energetická politika a zelená agenda v celé Evropě způsobují další tlak na průmysl.

PSALI JSME:
Průmysl díky autům v plusu

Podle Eurostatu průmyslová produkce v EU27 v září 2023 meziročně klesla o 6,1 procenta. To poukazuje na nutnost změnit buď energetickou politiku, nebo strukturu ekonomiky, s důrazem na služby. Avšak pro takový přechod je zapotřebí vytvářet nové firmy, což je v současném podnikatelském prostředí plném byrokratických překážek velká výzva.

Přestože se očekává, že v příštím roce dojde k zpomalení inflace, což povede k růstu reálných mezd a oživení poptávky, lze očekávat pouze mírné oživení průmyslu. Tak držme palce, ať to příště vypadá lépe.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká ekonomika po revizi odhadu HDP klesla ve třetím čtvrtletí výrazněji

Zavřít reklamu ×
  1. Elektřina jde nahoru,auta nikdo nechce(na dračku jdou zachovalé ojetiny co budou jezdit ještě mnoho let).Průmysl nemá šanci prorazit. Nemáme tu žádný trumf…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB